آمریکا تعرفه بر آلومینیوم کانادا را قبل از اقدامات تلافی جویانه کانادا لغو کرد


🔹 سراسر - بعد از ظهر روز سه شنبه درست چند ساعت قبل از آنكه كانادا از اقدامات تلافی جویانه برای اعمال واردات از آمریکا رونمایی كند، دولت آمریکا اعلام کرد که تعرفه های بحث برانگیز آلومینیوم کانادا را که در آگوست اعلام شده بود، لغو می کند.دفتر نمایندگی بازرگانی ایالات متحده البته شرایطی را برای اعمال مجدد تعرفه ها تعیین کرد و گفت در صورتی که واردات آلومینیوم بیَش از سقف تعیین شده باشد تعرفه جدید اعمال خواهد شد.

یک منبع دولت کانادایی گفت: اوتاوا در مورد تجارت آلومینیوم با واشنگتن قرارداد امضا نکرده است و سهمیه هایی که ایالات متحده منتشر کرده کاملاً مربوط به دولت ایالات متحده است.

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور ایالات متحده ، این مقررات را ذیل بند ۲۳۲ قانون گسترش تجارت وضع كرده كه به رئیس جمهور اجازه می دهد از تعرفه ها به دلایل "امنیت ملی" استفاده كند. آقای ترامپ بارها و بارها از این بند برای دور زدن قوانین تجارت بین الملل ، مانند قوانین توافق نامه ایالات متحده ، مکزیک و کانادا و سازمان تجارت جهانی استفاده کرده است.

این اختلاف تجاری در طی مبارزات دشوار انتخاباتی آقای ترامپ آغاز شده است. در ماه آگوست ، وی صنعت کانادا را متهم کرد که سعی دارد با گسیل آلومینیوم به آن کشور تمام مشاغل آلومینیوم آمریکا را از بین ببرد.

ایالات متحده حدود یک سوم آلومینیوم مورد نیاز برای تأمین تقاضای خود را تولید می کند. فروش آلومینیوم کانادایی به ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۸.۴ میلیارد دلار بود که آخرین سال بدون تعرفه است و ۸۰ درصد صادرات آلومینیوم کانادا را تشکیل می دهد.

منبع خبر theglobeandmail