آیا فصل جدیدی در مذاکرات ایران و آمریکا رقم میخورد؟


🔹 سراسر - در حالی که حکومت های ایران و آمریکا در بحرانهای بی سابقه ای دست و پا میزنند، تغییر لحن دو کشور و لبخند محتاطانه مقامات دو کشور جالب توجه شده است.

آزادی مایکل وایت،‌ سرباز کهنه‌کار آمریکایی که روز پنجشنبه بعد از ۶۸۳ روز حبس اجازه یافت ایران را ترک کند و به کشورش بازگردد، گمانه‌زنی ها در خصوص گفتگو‌های پشت پرده میان تهران و واشنگتن را تقویت کرد.

آزادی آقای وایت در حالی که پیشتر سیروس عسگری پژوهشگر ایرانی از اتهام دور زدن تحریم‌ها در ایالات متحده تبرئه شده و پس از رهایی به کشورش بازگشته بود بسیاری از تحلیلگران را بر آن داشت تا فرضیه یک توافق پنهانی دیگر بر سر مبادله زندانی را مطرح کنند.

پس از آن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا توییت های را برای امکان توافق با ایران مطرح کرد. این رویکرد اگر چه با ادبیات مشابه با دفعات قبل تکرار شده اما با توجه به کاهش تنش‌های کم سابقه میان دو کشور و پیش رو بودن انتخاب ریاست جمهوری آمریکا در شرایط تازه‌ای رقم می‌خورد.

در ایران نیز اوضاع افتصادی و به تبع آن اوضاع اجتماعی در حالت بسیار شکننده ای قرار گرفته است. گزارش اخیر مجلس از بحران های پیش روی اقتصادی گوشه ای از وضعیت شکننده اقتصادی را به نمایش میگذارد.


دونالد ترامپ در توییت خود با تشکر از ایران نوشت:"با مایکل وایت گروگان سابق آمریکایی صحبت کردم او پس از آزادی از ایران الان در زوریخ سوئیس است. او به زودی سوار یک هواپیمای آمریکایی خواهد شد و در حال بازگشت به خانه اش در ایالات متحده است."


او همچنین در توییتی که روز جمعه ششم ژوئن در این زمینه منتشر کرد خطاب به مقام‌های حکومت ایران گفت: «من در انتخابات برنده می‌شوم، منتظر انتخابات نباشید، شما اکنون به توافق بهتری می‌رسید».

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در پاسخ به دعوت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، برای مذاکره به منظور دستیابی به توافقی جدید، گفت که تهران پیش از روی کار آمدن ترامپ با واشنگتن به توافق دست یافته بود و حالا «زمان» حل مسئله بستگی به شما دارد.

ظریف نوشت:

ما، برخلاف اقدامات زیردستان شما، به تبادل انسان‌دوستانه دست یافتیم. ما زمانی که شما وارد دفتر [ریاست‌جمهوری] شدید، توافقی داشتیم. ایران و دیگر اعضای برجام هرگز میز را ترک نکردند. مشاوران شما - که اکثراً تا الان اخراج شده‌اند - قمار احمقانه‌ای انجام دادند.اینکه چه زمانی بخواهید آن را اصلاح کنید، به شما بستگی دارد.


با رعایت فاصله اجتماعی صد در صد توسط تک تک اعضای جامعه خواهیم توانست دیاگرام صعود بیماری را به خطی صاف تبدیل کنیم. بیایید در دو هفته آینده برای رسیدن به این هدف مشترک متحد شویم 
دکتر آدریان دیکس، و دکتر بانی هنری
"The evidence is clear: with every person in British Columbia 100 percent committed to physical distancing, we can flatten the curve. Over the next two weeks we must be united in this one goal."
B.C. provincial health officer Dr. Bonnie Henry and Minister of Health Adrian Dix

Subscribe to Our Newsletter

© 2023 by TheHours. Proudly created with Wix.com

با صفحات تلگرام و فیس بوک سراسر همه جا مطلع باشید

  • Instagram
  • telegram
  • Facebook سراسر

ENDtoENDMarketing.ca