اختلاف ترامپ و آدهانوم؛ این بار بر سرکلروکین


🔹 سراسر -سازمان جهانی بهداشت از روز دوشنبه ۲۵ مهمی آزمایش‌های بالینی داروی هیدروکسی کلروکین برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را به‌طور موقت معلق کرد.تدروس آدهانوم، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، روز دوشنبه ۲۵ در نشستی خبری گفت که تصمیم تعلیق آزمایش‌های بالینی این دارو بر اساس یک تحقیق علمی ، گرفته شده است. این مطالعه می‌گوید که هیدروکسی کلروکین می‌تواند میزان مرگ و میر بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را افزایش دهد.

این تحقیق تاکید دارد که مصرف این دارو موجب افزایش خطر آریتمی قلبی شده است که این مهم می‌تواند حملات قلبی را به دنبال خود داشته باشد.

هیدروکسی کلروکین که به‌عنوان داروی ضد مالاریا شناخته شده است، پس از شیوع ویروس جدید کرونا در برخی از کشورهای جهان برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ تجویز شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز بارها از اثربخشی این دارو حرف زده بود. وی دوشنبه هفته گذشته گفته بود که برای پیشگیری از ابتلا به ویروس جدید کرونا به استفاده از داروی هیدروکسی کلروکین روی آورده است. هر چند دولت وی تجویز آن را محدود کرده بود.

آقای ترامپ، امروز نیز بار دیگر درباره این دارو صحبت کرد و گفت که او به تازگی دوره دو هفته‌ای استفاده از داروی هیدروکسی کلروکین را به پایان رسانده است.