ادامه جنگ لفظی آمریکا و چین

Updated: May 6, 2020


🔹 سراسر - مایک پومپئو روز چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت در نشستی خبری اظهار داشت: «چین می‌توانست اقتصاد جهانی را به ورطه سقوط نکشاند. آنها از این گزینه برخوردار بودند، اما به جای آن، چین به پنهان‌کاری درباره شیوع کرونا در ووهان دست زد».

او افزود: «چین همچنان از ارائه اطلاعاتی که ما برای محافظت از مردم به آن نیاز داریم، خودداری می‌کند».

پومپئو اظهار داشت: «ما هنوز به قطعیت نرسیده‌ایم، اما شواهد قابل ملاحظه‌ای هست که نشان می‌دهد این ویروس از آزمایشگاه آمده است. از این رو اظهارات ما می‌تواند درست باشد».


دونالد ترامپ ، رئیس‌جمهوری نیز وزیر خارجه ایالات متحده ، پیشتر نیز گفته بودند که منشاء ویروس کرونا آزمایشگاهی در ووهان چین بوده است.

چین نیز سخنان مقامات آمریکا را «فرار رو به جلو» خوانده است. در حالی که شمار قربانیان در پین به عنوان منشا بیماری ۴۶۳۳ اما تاکنون بیش از ۷۳ هزار نفر در ایالات متحده قربانی ویروس کرونا شده‌اند.
شبکه تلویزیونی دولتی سی‌سی‌تی‌وی در چین دوشنبه با حمله لفظی به مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، اظهارات او درباره منشاء شیوع ویروس کرونا را «دروغ» و «فرار رو به جلو» خواندند. مفسر این شبکه وزیر خارجه آمریکا را «شیطان» نامید و گفت که او «شریرانه زهر می‌ریزد» و «دروغ‌پراکنی» می‌کند.او سپس عنوان کرد که «این اظهارات غیرقابل توجیه سیاستمداران آمریکایی» نشان می‌دهد «هیچ مدرکی» دال بر این ادعاها وجود ندارد.

مایک پومپئو روز یکشنبه گفته بود شواهد متعددی وجود دارد که اثبات می‌کند منشا این بیماری آزمایشگاهی در ووهان بوده است.به گفته وزیر خارجه آمریکا، چین در «انتقال آلودگی به جهان» و «وجود آزمایشگاه‌های زیر استاندارد» سابقه دارد و بعد از همه‌گیری کرونا هم تلاش کرد در این زمینه «اطلاعات دروغ» منتشر کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، نیز پیش از این سخنانی مشابه اظهارات آقای پومپئو بیان کرده بود. با این حال مدیر اطلاعات ملی آمریکا که بر نهادهای اطلاعاتی این کشور نظارت دارد، می‌گوید این نهادها به این نتیجه رسیده‌اند کووید-۱۹ «دست‌ساز انسان یا اصلاح‌شده ژنتیکی نیست» اما «تحقیق درباره منشأ آن همچنان ادامه دارد».