استفاده از اپلیکیشن کوویدسیف در استرالیا

🔻

🔹 سراسر - دولت استرالیا اپلیکیشن کوویدسیف را راه اندازی کرد. اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا گفت اگر تعداد کسانی که از این اپلیکیشن استفاده کنند، به حد کافی برسد، محدودیت‌های اجتماعی کمتر می‌شوند. به گفته دولت استرالیا برای حداکثر بهره‌برداری از این اپلیکیشن باید حداقل چهل درصد مردم آن را نصب و استفاده کنند.دولت استرالیا از میلیون‌ها شهروند که تلفن هوشمند دارند خواسته اپلیکیشن ردیابی و کنترل شیوع کرونا را نصب کنند. دولت قول داده است که در استفاده از این اپلیکیشن حریم خصوصی شهروندان رعایت شود.

دولت استرالیا می‌گوید در نخستین ساعت‌های عرضه این اپلیکیشن بیش از یک میلیون استرالیایی آن را در تلفن خود نصب کرده‌اند.

اپلیکیشن کوویدسیف (COVIDSafe) وقتی دو نفر به اندازه یک متر و نیم به هم نزدیک می‌شوند، یک سیگنال بلوتوث بینشان رد و بدل می‌کند به نشانه "دست دادن دیجیتال".

اگر کسی بیش از ۱۵ دقیقه در تماس نزدیک با فردی بوده که آزمایش کرونایش مثبت شده، اپلیکیشن با پیامی او را مطلع می‌کند.

کریگ هانت، وزیر بهداشت و سلامت استرالیا در توئیتر از مردم خواست با نصب و استفاده از این اپلیکیشن، "جان خود، خانواده و دیگران و از همه بالاتر پرستاران و پزشکان را حفظ کنند."

در واکنش به نگرانی‌ از نقض حریم خصوصی و اینکه چه کسانی به اطلاعات ذخیره شده دسترسی خواهند داشت، دولت استرالیا اطمینان داده که فقط مقامات بهداشت و درمان حق استفاده و دسترسی به آنها را دارند.

به گفته وزیر بهداشت و سلامت استرالیا سایر نهادها از جمله پلیس حتی "با حکم دادگاه هم حق دسترسی به این اطلاعات را ندارند."

این تعهد دولت به حفظ اطلاعات شخصی هنوز قانون نشده چون پارلمان استرالیا به دلیل کرونا جلسه عادی نداشته است.

این اپلیکیشن از کاربران می‌خواهد گروه سنی، شماره موبایل، کد پستی و اسم خود را که می‌تواند مستعار باشد ثبت کنند.

دولت استرالیا می‌گوید که همه اطلاعات پس از گذشت ۲۱ روز یا زمانی که کاربر اپلیکیشن را در گوشی خود حذف کند، پاک خواهند شد.

در هفته‌های اخیر شیوع کرونا در استرالیا کاهش محسوسی داشته و دیروز فقط ۱۶ مورد جدید گزارش شد.

دیروز، یکشنبه ایالت‌های کوئیزلند و وسترن اعلام کردند که قوانین مربوط به فاصله گیری اجتماعی را این هفته لغو خواهند کرد و به اجازه اجتماعات بزرگتر در فضای عمومی داده خواهد شد اما استان ویکتوریا همچنان مقرراتی سختگیرانه را دنبال خواهد کرد.