اطلاعات جدید از کشتار نوااسکوشیا


🔹 سراسر - پلیس سوار کانادا، روز جمعه ،۲۴ آوریل، در کنفرانس خبری از یافته های جدید کارآگاهان خبر داد و گفت برخی از قربانیان کسانی هستند که قصد کمک به دیگران یا جلوگیری از تیراندازی داشته‌اند و یا این که رهگذر و به طور تصادفی در صحنه حضور داشته‌اند.پلیس کانادا هنوز درباره انگیزه پشت این کشتار اظهار نظر نکرده و می گوید نمی داند که آیا این کشتار یک عمل جنون‌آمیز بوده یا مهاجم از قبل برای آن برنامه‌ریزی کرده بوده است.

با وجود این، اکنون پلیس سوار کانادا دریافته که اکثر سلاح‌های گابریل ورتمن در آمریکا و به طور غیرقانونی تهیه شده بودند.

این واقعه پس از حدود ۱۲ ساعت تعقیب و گریز در پمپ بنزین شهر اینفیلد و با کشته شدن گابریل ورتمن خاتمه یافت.

پلیس سوار کانادا می‌گوید حدود ساعت ۱۱ و نیم شنبه‌شب، ۱۸ آوریل، و پس از دریافت گزارش‌ها از وقوع تیراندازی در شهر کوچک پورتاپیکو، وارد عمل شده و از ساکنان این شهر خواسته که در خانه بمانند و درها را قفل کنند.

پس از آن پلیس چندین نفر را که با گلوله از پای درآمده بودند را پیدا کرد اما اثری از ضارب نیافت.

چند ساعت بعد پلیس یک مجروح را پیدا کرد که می‌گفت از سوی کسی که با یک خودرو پلیس می رانده به او تیراندازی شده است.

حدود ساعت شش صبح روز یکشنبه، ۱۹ آوریل، دوست دختر گابریل ورتمن که شب قبل را در میان درختان پنهان شده بود به پلیس مراجعه می کند و می گوید که هدف اذیت و آزار آقای ورتمن قرار گرفته بود و این که دوست پسر او مسلح است و چند خودرو قلابی پلیس در اختیار دارد.

در این هنگام بود که پلیس کانادا در توییتر هشدار داد که: "یک فرق میان خودرو ماموران ما و خودرو مظنون هست و آن شماره ای است که کنار در عقب خودرو درج شده است. اگر خودرو پلیسی را دیدید که شما ۲۸بی۱۱ روی ستون پشت آن درج شده سریعا با ۹۱۱ تماس بگیرید."

آقای کمبل در پاسخ به خبرنگاران گفت که در آن زمان، یعنی شنبه شب، پلیس گمان می کرده محل هر سه خودرو قلابی پلیس آقای ورتمن را شناسایی کرده است.

آقای کمبل گفت پلیس تنها بعد از شنیدن اظهارات دوست دختر تیرانداز بود که دریافت خودروی قلابی چهارمی هم در کار است.

دوست‌دختر ضارب می‌گوید او احتمالا هدف اول گابریل ورتمن بوده و این که در شب واقعه، از بیم کشته شدن توسط او در درختان اطراف پناه گرفته بوده است.


مقام‌های پلیس سوار کانادا اکنون می‌گویند بعد از خبر دار شدن از وجود خودرو قلابی چهارم، در حال آماده کردن پیام هشدار عمومی بوده‌اند که بالاخره ماموران طی درگیری با گابریل ورتمن در پمپ بنزینی در شهر اینفیلد، او را از پای در آوردند.

کشتار جمعی از طریق اسلحه کشیدن به روی مردم عادی در کانادا بسیار نادر است و این کشور در قیاس با همسایه جنوبی خود، آمریکا، قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای مالکیت سلاح دارد.

روز دوشنبه، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، گفت دولت او در آستانه معرفی لایحه ممنوعیت سلاح‌های اتوماتیک و جنگی به پارلمان بود که به علت شیوع ویروس کرونا، پارلمان در اتاوا تعطیل شد.

او گفت: "به محض این که این اپیدمی تمام شود، ما با جدیت تمام پیگیر جلو بردن این لایحه خواهیم شد".