افغانستان؛ گسترش کرونا و رسیدگی به غرق شدن افغانها در مرز ایران

🔻افغانستان، گسترش کرونا و رسیدگی به غرق شدن افغانها در مرز ایران

🔹 سراسر - وحیدالله مجروح، معاون وزارت بهداشت افغانستان امروز پنج شنبه ۱۴ می ٢٥ ثور در یک نشست خبری در کابل گفت که در یک شبانه روز گذشته از ۱۰۰۸ نمونه مشکوک تست گرفته شده که نتیجه ۴۱۳ مورد مثبت بوده است و ۴ نفر در یک شبانه روز گذشته جان باخته اند. شناسایی این شمار بی سابقه از بیماران از زمان شیوع کرونا در افغانستان یک رشد سریع را نشان می‌دهد.تعداد مبتلایان به کرونا در افغانستان به ۵۶۳۹ نفر و جان باختگان به ۱۳۶ نفر رسیده است. ۶۹۱ بیمار هم در این کشور بهبود یافته اند.

داوود سلطان‌زوی، شهردار کابل امروز در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت که نتیجه تست کرونایش مثبت شده است. او همچنین گفت که همسرش نیز تست کرونا داده که نتیجه منفی است.

شهردار کابل اضافه کرد که ممکن است هنگام نظارت از اجرای برنامه توزیع نان به نیازمندان شهر کابل، به کرونا مبتلا شده باشد.

آقای سلطان‌زوی در هنگام بازدید از نانوایی‌های شهر کابل فاصله اجتماعی را رعایت نکرده و دستکش و ماسک نپوشیده بود اما کسی از پشت سر برایش چتر گرفته بود. این نحوه حضور شهردار با واکنش‌های فراوانی در افغانستان همراه شده بود.اما موضوع غرق شدن تعدادی از اتباع افغانستان در مرز مشترک با ایران یکی از موضوعات داغ خبری در افغانستان است. در ایران پایگاه خبری پلیس اعلام کرد که پس از طرح، این موضوع به صورت ویژه در دستور کار مرزبانان ایران قرار گرفت و بعد از بررسی اولیه و اعزام تیم‌های کارشناسی مشخص شد که این موضوع یک ادعای کذب بوده و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران رسما این خبر را تکذیب کرد.

متعاقب آن، مرزبانی جمهوری اسلامی ایران به واسطه احترام متقابل به کشور دوست و همسایه طبق پروتکل‌های بین المللی چندین بار به صورت کتبی از کشور افغانستان تقاضا کرد با اعزام هیات کارشناسی موضوع را بررسی نمایند.

از این رو هیاتی متشکل از کارشناسان مرزبانی کشور افغانستان وارد ایران شده و با حضور در محل مورد ادعا، موضوعات را میدانی مورد بررسی قرار دادند و در جلسه مشترک با مرزبانان ایران، بعد از صرف افطاری کشورمان را به مقصد افغانستان ترک کردند.

یادآور می‌شود در این جلسه مشترک مرزبان درجه یک ایران با تأکید بر نقاط مشترک و تعلقات فرهنگی، دینی و قومی بین مردم دو کشور از مرزبانان افغانستانی درخواست کرد ضمن کنترل بیشتر بر مرزهای مشترک، پاسگاه‌های مرزی غیرفعال در کشور افغانستان به منظور کنترل بیشتر هر چه زودتر فعال شوند.

همچنین هیات افغانستانی نتیجه بررسی‌های خود را موکول به مشورت با مسئولان عالیرتبه افغانستان در چند روز آینده کردند.