به روز رسانی اخبار ویروس کووید۱۹

🔹 گسترش جغرافیایی بیماری کرونا در ایران و کشورهای همسایه آن


در ۲۴ ساعت گذشته با درگذشت دو نفر در ساوه و ورود ویروس به خوابگاه دانشجویی در این شهر، مرگ یک نفر در استان البرز، پیدا شدن فرد مشکوک به کرونا در یزد، ۹ مورد جدید مبتلا به بیماری در بحرین که همگی از ایران رفته اند و ابتلای ۴ عضو یک خانواده عراقی که از ایران برگشته اند جغرافیایی گسترش بیماری از طریق ایران ابعاد تازه ای پیدا میکند.

اردن ورود اتباع ایران و کره جنوبی به کشورش را قطع کرد و هواپیمایی امارات کلیه پروازهای خود به ایران را تا یک هفته متوقف نمود. ایران ایر نیز اعلام نمود تا ۹ اسفند هواپیماها خالی به سوی فرودگاههای ترکیه حرکت میکنند و تا ایرانیان مانده در ترکیه را بازگردانند و ار آن پس پروازها تعلیق می شود. ترکیش ایرلاین نیز ۱۳۲ تبعه ترک را از ایران برگرداند ، افرادی که سبق نظر وزارت بهداشت ترکیه ۱۴ روز را باید در قرنطینه بگذرانند.


🔹 ابتلای مسوولان حکومتی ایران به بیماری کروناپس از تایید بیماری شهردار منطقه ۱۳ تهران، اکنون اعلام شد که ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت ایران به کرونا مبتلا شده است.

نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم نیز در توییترش نوشت: " تست کرونای من مثبت شد. این پیام را در شرایطی می‌دهم که چندان امیدی به ادامه‌ی حیات در این دنیا را ندارم"

او اخیرا به شدت از رویه پنهانکاری حکومت در باره تظاهرات و وقایع آبان، شلیک به هواپیمای مسافربری و گسترش کرونا انتقاد کرده بود.

سایت خبری امتداد از درگذشت یکی از اعضای دفتر آیت الله شبیری زنجانی و قرنطینه شدن این مرجع تقلید خبر داد. روز قبل اخباری مبنی بر ابتلای محمد میرمحمدی از اقوام این مرجع و از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شده بود.

مجلس خبرگان رهبری در ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا، نشست فصلی این مجلس را که قرار بود نیمه هفته آینده برگزار شود، به تعویق انداخت.

این اولین نشست خبرگان پس از انتخابات میان دوره ای آن بود که طی آن محمد یزدی ۸۸ ساله و محمدتقی مصباح یزدی ۸۵ ساله پس از شکست در دوره قبلی به مجلس خبرگان راه یافتند.


🔹 تازه ترین آمارها از ایران و جهان


تازه ترین آمار رسمی دولت ایران تعداد مبتلایان به کرونا را ۹۵ نفر و تعداد جان باختگان را ۱۵ نفر اعلام میکند.


در چین اعلام شد که ۵۰۸ مورد جدید ابتلا به کرونا را شناسایی شده و ۷۱ نفر دیگر به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

با توجه به این آمار، شمار مبتلایان به کرونا در چین به ۷۷ هزار و ۶۵۸ مورد و تعداد قربانیان به ۲ هزار و ۶۶۳ نفر رسیده است.

در ایتالیا نیز اعلام شد تاکنون ۲۲۰ بیمار شناسایی و ۶ نقر در گذشته اند.

پامپئو روز سه‌شنبه گفت ایالات متحده «به شدت نگران است» که ایران ممکن است درباره شیوع ویروس کرونا جزئیاتی را پنهان کرده باشد. در همین روز مقامات وزارت بهداشت ایران اتهام کتمان حقیقت در گزارش‌دهی در مورد این بیماری را رد کردند.