تمدید یارانه دستمزد، تا آخر آگوست


🔹 سراسر - جاستین ترودو ، نخست وزیر ، جمعه ۱۵ گفت ، كانادا برنامه یارانه دستمزد اضطراری را برای سه ماه دیگر تا آخر آگوست تمدید خواهد كرد.

یارانه دستمزد بودجه فدرال تا ۷۵ درصد برای هر فرد ، حداکثر ۸۴۷ دلار در هفته را تأمین می کند. ترودو گفت: دولت فدرال همچنین ۷۵ درصد از هزینه های واجد شرایط را برای تأمین مراکز تحقیقاتی بهداشت فراهم می کند تا فعالیت های اساسی مرتبط با تحقیقات را در طول بحران حفظ شود.این برنامه در حال حاضر با صرف هزینه ۷۳ میلیارد دلار بودجه ، یا کمتر از نیمی از كل هزینه مستقیمی كه اتاوا آن را اعلام کرده است برای كمك به مشاغل و بنگاه ها برای مقابله با اختلالات ناشی از قرنطینه و تعطیلی مشاغل به میدان آمده است.

ترودو به خبرنگاران گفت که دولت در حال بررسی است تا فقط بنگاه هایی را که شاهد کاهش درآمد ۳۰ درصد یا بیشتر هستند ، برای دریافت یارانه دستمزد واجد شرایط تشخیص دهد.

دولت امیدوار است که مشاغل را به سمت روش یارانه حقوق و دستمزد سوق دهد و در عوض مزایای اضطراری ۲ هزار دلار در ماه برای کارمندانی که شغل خود را از دست داده اند یا درآمدی پایین تر از ۱هزار دلار در ماه دارند را کمرنگ کند. با این ترتیب عملا زمینه ای برای بازگشت کارمندان به مشاغل قبلی وجود خواهد داشت و بحران بیکاری پسا کرونا بهبود خواهد یافت.

ارقام فدرال منتشر شده در صبح جمعه نشان می دهد که کمتر از هشت میلیون نفر برای دریافت مزایای پاسخ اضطراری کانادا اقدام کرده اند ، و در ازای آن کمتر از ۳۵.۹ میلیارد دلار دریافت کرده اند. بودجه پیش بینی شده برای این برنامه ۳۵ میلیارد دلار بود.

آمار فدرال نشان می دهد که اتاوا ۳.۳۶ میلیارد دلار یارانه دستمزد به ۱۲۳.۶۴۲ شرکت پرداخت کرده است که بخش عمده ای از این کمک ها کمتر از ۱۰۰ هزار دلار است.

به نظر میرسد این ارقام بسیار پایین تر از آن است که مسئولان فدرال جهت مقابله با بیکاری آتی پس از آغاز به کار مشاغل پیش بینی کرده بودند.

امروز همچنین ترودو اعلام کرد که دولت ۴۵۰ میلیون دلار برای کمک به محققان و مؤسسات تحقیقاتی برای مقابله با بحران های پیش آمده از همه گیری بیماری در بخش های غیر پزشکی اختصاص خواهد داد.

وی افزود که برای جلوگیری از موج دوم بیماری مراقبتهای شدید الزامی است. این در حالی است که در بعضی استانهای کانادا برنامه تدریجی بازگشایی اقتصاد در حال اجرا است.