جلسه مجازی سازمان بهداشت جهانی


🔹 سراسر - نشست اینترنتی سازمان جهانی بهداشت برای معرفی طرح جدید خود، موسوم به «شتابگر دسترسی به ابزارهای کووید ۱۹» امروز جمعه برگزار شد. سران شماری از کشورها و نهادهای بین‌المللی با شرکت در ویدئوکنفرانس سازمان جهانی بهداشت، درباره افزایش همکاری و تسریع در مقابله با کرونا گفت‌وگو کردند.بر پایه توضیحاتی که تدروس ادهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت، در آغاز این نشست ارائه کرد، طرح جدید همکاری بین کشورها و همچنین نهادهای بین‌المللی را درباره فرایندهای مختلف مقابله با کرونا، از جمله تجهیزات، تست‌ها، درمان‌ها و واکسن‌ها، شتاب می‌بخشد.مانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، و اورسولا فُن دِر لاین، رئیس کمیسیون اروپا، در این نشست اینترنتی حضوری پررنگ داشتند و پس از آنها شماری دیگر از رهبران نهادها و کشورها، از جمله دبیرکل سازمان ملل، صدر اعظم آلمان، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی و رئیس اتحادیه آفریقا و نخست وزیر ایتالیا، اظهاراتی درباره لزوم هماهنگی برای مقابله با همه‌گیری جهانی کرونا ایراد کردند.

در نشست اینترنتی روز جمعه هیچ نماینده‌ای از دولت آمریکا حضور نداشت. با این حال دفتر نمایندگی آمریکا در ژنو اعلام کرد به رغم این عدم حضور، واشینگتن «همچنان پیشگام در موضوعات مربوط به بهداشت جهانی است».

به گزارش رویترز، سخنگوی نمایندگی آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی در ژنو روز جمعه گفت: عدم حضور در این نشست و قطع کمک‌های آمریکا به سازمان جهانی بهداشت به معنای تغییر نظر یا محدود شدن «پایبندی ما به تعهدات قوی و مؤثر بین‌المللی» نیست.