درگذشت استاد نجف دریابندری


🔹 سراسر - نجف دریابندری، مترجم و نویسنده برجسته ایرانی، امروز دوشنبه در سن نود و یک سالگی درگذشت.

سهراب دریابندری فرزند این مترجم پیشکسوت با انتشار پیامی در صفحه مجازی خود این خبر را اعلام و ضمن تسلیت به همه دوستداران او تقاضا کرد به منظور جلوگیری از شیوع بیماری به منزل ایشان مراجعه نکنند.

از کتاب مستطاب آشپزی گرفته تا ترجمه‌های آثار مشهور فلسفی و ادبی جهان، فارسی زبانان سال‌هاست که از کتاب‌های نجف دریابندری لذت می‌برند و می‌آموزند. ترجمهٔ برخی از آثار ارنست همینگوی، نظیر کتاب وداع با اسلحه از جمله شاهکارهای او است. سازمان میراث فرهنگی ایران، در سال ۱۳۹۶، آقای دریابندری را به عنوان گنجینه زنده بشری ثبت کرد.دریابندری از سال‌ها قبل به دلیل چند سکته مغزی و از دست دادن همسرش دست از کار کشیده بود. بسیاری شاعران نام‌آور روزگار ما از احمد شاملو، مهدی اخوان ثالث، هوشنگ ابتهاج، سیاوش کسرایی، ابراهیم گلستان، صادق چوبک و به او ارادتی داشتند.

آثار بی‌شمار دریابندری قابلیت تبدیل شدن به کتب درسی در رشته‌های مختلف ترجمه و نویسندگی را دارد؛ با آنکه خود او هرگز روی دانشگاه ندید و معلم بدون متعلم بود و مهم‌ترین درس را از جماعت جامعه و تجربیات زیسته‌اش گرفت. وی به مناسبت ترجمه آثار ادبی آمریکایی جایزه تورنتون وایلدر از دانشگاه کلمبیا گرفته‌است.