دست رد حکومت ایران به کمک پزشکان بدون مرز


🔹سراسر- سازمان «پزشکان بدون مرز» از مخالفت جمهوری اسلامی ایران با طرح کمک آنها برای مقابله با ویروس کرونا در اصفهان عمیقا ابراز شگفتی کرد.این نهاد بین‌المللی روز سه‌شنبه پنجم فروردین در بیانیه‌ای ، گفته که طی هفته‌های گذشته با مقامات ایران پیرامون ارسال تجهیزات پزشکی برای مبارزه با ویروس کرونا گفت‌وگو و توافق شده بود.


این بیانیه می‌افزاید همه تجهیزات و تیم پزشکی به تهران فرستاده شده بود تا به اصفهان منتقل شوند، اما ایران بعدا اعلام کرد که به کمک‌های خارجی نیاز ندارد

پیشتر سخنگوی وزارت بهداشت گقته بود که که کمک این گروه برای احداث یک بیمارستان ۴۸ تخته در اصفهان بود اما در شرایطی که در سراسر کشور با تخت خالی در بیمارستانها مواجه هستیم فعلا به چنین کمکی نیازی نداریم .

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: هم اکنون با همکاری نیروهای مسلح، تامین اجتماعی و هلال احمر بیش از ۱۰ هزار تخت بیمارستانی و ۱۰ هزار تخت پسابیمارستانی به ظرفیت امکانات وزارت بهداشت اضافه شده است و احداث یک بیمارستان ۴۸ ساعته در مقیاس ظرفیت کشور عدد بزرگی نیست.

حسین شریعتمداری که نماینده رهبر ایران در روزنامه کیهان است و این روزنامه را به عنوان بلندگوی نظریات تندروان درآورد به دلیل دیگری پرداخته و به فارس گفته است: "سئوال این است که این خطا و یا دستکم , این بی احتیاطی خطرناک نسبت به جان و سلامت مردم را چه کسانی مرتکب شده اند و این پزشکان ظاهراً “بدون مرز “ ! از کدام مرز اجازه ورود گرفته اند و آیا با غرض همراه نیستند ؟شریعتمداری گفت: اکنون باید از مسئولانی که با اعزام این گروه به کشورمان موافقت کرده اند پرسید در حالی که فرانسه بارها ــ و در عمل ــ دشمنی و کینه توزی خود علیه مردم ایران را نشان داده است , آقایان با چه تضمینی به گروه اعزامی یاد شده اجازه ورود به کشورمان را داده اند ؟! و با کدام دلیل قابل قبولی حضور آنان را بیرون از دشمنی های پی درپی آنها ارزیابی کرده اند؟! آقایان باید توضیح بدهند با کدام عقل سلیم و نگاه عاقلانه ای می توان به دولتی که بارها علیه جان مردم ایران دست به توطئه زده است اعتماد کرد ؟

مایکل الیور لاکاریت، مدیر برنامه‌ اضطراری سازمان پزشکان بدون مرز، نیز گفته است: «ما با شنیدن لغو برنامه‌های کمکی‌مان توسط جمهوری اسلامی به شدت شگفت‌زده شدیم».

او افزود: «درباره این کمک‌ها هفته‌ها قبل با مقامات ایران گفت‌وگو شده و قرار بود این هفته فعالیت‌ها آغاز شود».

آقای لاکاریت اعلام کرد که «پزشکان بدون مرز آماده هستند اگر در جای دیگری از ایران نیاز به کمک بود، منتقل شوند، یا سریعا از ایران خارج شده و به کشورهای دیگر منطقه که درخواست فوری برای کمک‌های پزشکان بدون مرز دارند، اعزام شوند».در بیانیه این سازمان آمده که پزشکان بدون مرز در ۷۰ کشور فعال هستند و هیچ ارتباطی با دولت فرانسه یا هیچ کشور دیگری ندارند و برای هزینه‌های خود در ایران تماما از بخش خصوصی کمک‌های مالی دریافت کرده‌اند.

سازمان پزشکان بدون مرز نهادی غیرانتفاعی است و تنها دفتر مرکزی آن در پاریس است.

در همین حال، خبرگزاری ایسنا در گزارشی که می‌تواند تایید اطلاعیه سازمان پزشکان بدون مرز باشد، نوشت سفر اعضای این سازمان به کشور «با هماهنگی کامل وزارت اطلاعات» صورت گرفته است.

با این حال ایسنا در گزارش خود که لحظاتی پس از انتشار از صفحه این خبرگزاری حذف شد، آورده که سازمان پزشکان بدون مرز ۲۶ تن «تجهیزات کامل بیمارستانی برای ۴۸ تخت» به ایران منتقل کرده بود که شامل «تجهیزات یک اتاق آی‌سی‌یو، و یک ژنراتور برق است».

این گزارش همچنین ارزش تجهیزات مورد اشاره را بیش از ۹۵۰ هزار یورو عنوان می‌کند و می‌نویسد «اقلام تحقیرآمیزی که برخی ذکر کرده‌اند صحت ندارد».