ربودن ماسک، چالش جدید اخلاقی


  • اتاوا به شدت از روی دادن اتفاقی مشابه برای این کشور نگران است.

  • در جمهوری چک، سوئد از مصادره ماسک‌های سفارشی این کشور در فرانسه انتقاد کرد.

  • فرانسه از خرید ماسک‌های چینی سفارش فرانسه به دست آمریکایی‌ها در چین خبر داده بود.

  • تصاحب ماسک‌های سفارشی ایتالیا در جمهوری چک

🔹 سراسر-یک مقام بلندپایه دولت ایالات متحده آمریکا خرید ماسک‌های سفارشی فرانسه در چین را تکذیب کرد.

یورونیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه یک مقام ارشد دولت ایالات متحده، به شرط فاش نشدن هویتش گفت: «دولت آمریکا هیچ ماسکی را که باید از چین به فرانسه منتقل می‌شده، نخریده است و سخنان مقام‌های فرانسوی در این‌باره کاملا غلط است.»

چند مقام‌ دولتی محلی پیشتر در فرانسه گفته بودند که آمریکایی‌ها برخی از محموله‌های ماسک را که قرار بود در فرودگاه‌های چین به ویژه شانگهای به مقصد فرانسه بارگیری شود، با پرداخت نقد دلار برای خودشان خریده‌اند.ان روتنر، رئیس شورای استان شرق بزرگ فرانسه نخستین کسی بود که از این رویداد سخن گفت. مسئولان برخی دیگر از استان‌ها نیز نظیر ادعای روتنر را مطرح کرده‌اند. رنو موزلیه، رئیس شورای استان «پرووانس آلپ کوتدازور» در جنوب شرقی فرانسه نیز روز سه شنبه از موضوع خرید ماسک‌های چینی سفارش فرانسه به دست آمریکایی‌ها در چین خبر داده بود. وی گفته بود که بخشی از ماسک‌های سفارش فرانسه هم اکنون به آمریکا رسیده است.

به گفته رسانه‌های فرانسه به نقل از مقام‌های محلی، بازرگانان آمریکایی ماسک‌های چینی سفارش فرانسه را روی باند فرودگاه پیش از بارگیری به ۳ تا ۴ برابر قیمت خریده‌ و در نهایت هواپیماهای حامل ماسک‌های سفارش فرانسه نیز فرمان را کج کرده و به سمت آمریکا رفته‌اند

نبرد برای تصاحب ماسک‌های پزشکی در روزهای گذشته بسیار خبرساز شده است؛ پس از تصاحب ماسک‌های سفارشی ایتالیا در جمهوری چک، سوئد از مصادره ماسک‌های سفارشی این کشور در فرانسه انتقاد کرد.

مجله لکسپرس فرانسه روز چهارشنبه از ضبط میلیون‌ها ماسک متعلق به یک شرکت سوئدی به مقصد ایتالیا و اسپانیا در شهر لیون فرانسه در ماه گذشته خبر داد.

این محموله شامل ۴ میلیون ماسک بود که شرکت سوئدی از چین سفارش داده بود. ماسک‌های سفارش داده شده یک ماه پیش از راه دریا به بندر مارسی در جنوب فرانسه رسید. قرار بود بخشی از این بار پس از انتقال به انبار مولنیلکه در شهر لیون، از راه زمینی به ایتالیا و بخش دیگری از آن به اسپانیا حمل شود، اما مقام‌های فرانسوی بار را در لیون توقیف کردند.
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا پس از انتشار خبر «تغییر مقصد ماسک‌های فرانسوی» گفت اتاوا به شدت از روی دادن اتفاقی مشابه برای این کشور نگران است. آقای ترودو با اشاره به وضعیت شیوع ویروس کرونا در ایالات متحده گفت: «من کاملا درک می‌کنم که وضع آمریکا وخیم است، ولی وضع ما هم همینطور است.»