ساخت پادتن مقابله با کرونا در هلند


🔹 سراسر - روزنامه "نیچر" در شماره دیروز -دوشنبه چهارم می- اعلام کرد که دانشمندان موفق به تولید نوعی پادتن شده‌اند که در بررسی‌های اولیه در آزمایشگاه مانع از ورود ویروس جدید کرونا به داخل سلول‌ها شده است.

از تولید این پادتن به عنوان گامی ابتدایی اما امید بخش برای کشف درمان برای بیماری همه گیر کووید ۱۹ یاد شده است. به گفته پژوهشگران این پادتن ممکن است در آینده به تنهایی یا با ترکیب دارویی در جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ و یا درمان آن موثر باشد. با این حال محققان دانشگاه اوترخت در هلند که این پادتن را تولید کرده اند، می‌گویند که تحقیقات بیشتری برای تایید یافته آنها باید انجام شود.پادتن مذکور به پروتئینی که سطح کووید ۱۹ را احاطه کرده و به ویروس جدید کرونا حالت تاجی شکل می دهد حمله می کند. همان تاجی که امکان رخنه در سلول را برای ویروس هموار میکند. در آزمایش هایی که دانشمندان دانشگاه اوترخت با استفاده از این پادتن انجام دادند نه تنها پروتئین موجود بر روی سطح ویروس جدید کرونا خنثی شد بلکه پروتئین ویروس سارس نیز از بین رفت. به این ترتیب پادتن ممکن است در آینده برای مقابله با دیگر انواع ویروس کرونا نیز موثر باشد.

پادتن های تولید شده (Monoclonal antibodies) پروتئین هایی هستند که در آزمایشگاه تولید می شوند. این پادتن ها مشابه پادتن هایی هستند که بدن انسان برای مقابله با باکتری و ویروس تولید می کند.