سرقت سایبری روسیه از آلمان

🔹 سراسر- آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که روز چهارشنبه ۱۳می در نشستی با نمایندگان پارلمان حضور یافته بود در پاسخ به سئوالی درباره سرقت مدارک از دفترش گفت که او تصور می‌کند آنها «تقریبا بدون استثنا هر آن چه می‌توانستند، برداشتند».

او از «شواهد محکمی» مبنی بر دست داشتن روسیه در حمله سایبری سال ۲۰۱۵ به پارلمان آلمان سخن گفت، رخدادی که به سرقت مدارکی از دفتر پارلمانی او نیز منجر شد.نشریه اشپیگل روز جمعه نوشت که دفتر پارلمانی خانم مرکل از جمله مراکزی بوده که هدف حمله سایبری سال ۲۰۱۵ قرار گرفته است.

نشریه آلمانی «زود دویچه سایتونگ» نیز هفته پیش گزارش داده بود که دادستانی فدرال دستور بازداشت یکی از افسران امنیتی ارتش روسیه به نام دیمیتری بادین را در این ارتباط صادر کرده است.

مقامات قضایی آلمان این گزارش‌ها را تایید نکرده‌اند، اما صدراعظم آلمان در ادامه عنوان کرد: «من بسیار خرسندم که تحقیقات اکنون به این مرحله ای رسیده که دادستانی فدرال اسم یک شخص خاص را در فهرست افراد تحت تعقیب قرار داده است. من این مسائل را خیلی جدی می‌گیرم».او افزود: «صادقانه بگویم که این مسئله برای من دردناک بود. من از یک طرف هر روز تلاش می‌کنم رابطه‌مان با روسیه را بهبود بخشم اما از طرف دیگر می‌بینید شواهد محکمی وجود دارد که نیروهای روسیه در چنین امری مداخله داشتند».

مقامات روسیه بارها دخالت مسکو در حمله سایبری سال ۲۰۱۵ به پارلمان آلمان را رد کرده‌ و اظهارات مقامات آلمانی دراین‌باره را «بی‌اساس» خوانده‌اند.

خانم مرکل گفت به دلایل فراوان مایلیم تلاش‌ها برای بهبود رابطه با روسیه ادامه یابد، اما با این نوع اقدامات روسیه کاری از پیش نمی رود.

او در نهایت هشدار داد که آلمان حق خود را برای پاسخ به روسیه محفوظ می‌داند.