سنا از لغو وتوی ترامپ درباره ایران بازماند


🔹 سراسر - دقایقی پیش روز پنجشنبه رای‌گیری در سنای آمریکا که برای لغو وتوی دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور انجام شد؛ ۴۹ سناتور رای موافق و ۴۴ نفر رای مخالف دادند که در نهایت آرای موافق لازم تامین نشد.

برای لغو وتوی قطعنامه کاهش اختیارات جنگی که توسط ترامپ صورت گرفته بود، سنا نیاز به دو سوم آرا داشت.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز گذشته قطعنامه مصوب کنگره برای محدود کردن اختیارات نظامی وی بر ضد ایران را وتو کرد.او در بیانیه ای گفت که این یک قطعنامه بسیار توهین آمیز توسط دموکرات‌ها به عنوان بخشی از استراتژی برای پیروزی در انتخابات سوم نوامبر با تفرقه حزب جمهوریخواه مطرح شده بود.

این قطعنامه که توسط سناتور «تیم کین» ارایه شده بود، دولت ترامپ را موظف می‌کرد که ظرف ۳۰ روز همه نیروهای نظامی آمریکا را از مواضع ضدایرانی خارج کند، مگر اینکه از کنگره مجوز دریافت کند.

این هفتمین بار است که چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا با توسل به وتو، مصوبات کنگره را متوقف می‌کند .

تصویب این قطعنامه به ویژه در مجلس سنای آمریکا که اکثریت اعضای آنرا جمهوری خواهان تشکیل می‌دهند، نوعی سرزنش و انتقاد جدی به سیاست خارجی رئیس جمهوری ایالات متحده قلمداد شده بود.

دونالد ترامپ همچنین در بیانیه خود آن‌ دسته از اعضای حزب جمهوری خواه را که با طرح ارائه شده توسط دموکرات‌ها همراهی کردند به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

به موجب این قطعنامه که روز سیزدهم فوریه گذشته با ۵۵ رای موافق در برابر ۴۵ رای مخالف در مجلس سنا به تصویب رسید،‌ رئیس جمهوری آمریکا بدون اجازه صریح کنگره که به صورت اعلان جنگ یا چراغ سبز ویژه صادر خواهد شد، نمی‌تواند نیروهای نظامی کشورش را با جمهوری اسلامی ایران درگیر کند.

گفتنی است که اعضای دموکرات مجلس سنا که ۴۷ کرسی را در اختیار دارند به عنوان پیشنهاد دهنده این قطعنامه موفق شده بودند که ۸ نفر از سناتورهای جمهوری خواه را برای رای به قطعنامه با خود همراه بکنند.

آقای ترامپ در بیانیه وتوی خود به این موضوع نیز اشاره کرده و افراد یاد شده را بازیچه دموکرات‌‌ها معرفی کرده است.

دونالد ترامپ معتقد است که قطعنامه مصوب کنگره «به ظرفیت و توانایی رئیس جمهوری برای حفاظت از کشور و نیز پشتیبانی از متحدان ایالات متحده ضربه وارد می‌کند.»

بود.