سی امین عضو ناتو ، مقدونیه شمالی

سراسر -

مقدونیه شمالی رسماً به سی اُمین عضو ناتو تبدیل شد، پرچم آن برای اولین بار در مقر این اتحاد در ۳۰ مارس برافراشته خواهد شد.طبق اعلامیه ای که روز جمعه توسط مایک پومپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده منتشر شد، مقدونیه شمالی رسماً به سی اُمین عضو ناتو تبدیل شد.

پومپئو خاطر نشان کرد: در ۲۷ مارس، ایالات متحده به عنوان نگهبان پیمان، سندی را برای پیوستن به اتحاد آتلانتیک شمالی از جمهوری مقدونیه شمالی دریافت کرد، که باعث می شود مقدونیه شمالی سی امین متحد ناتو باشد. در ۳۰ مارس پرچم مقدونیه شمالی از مقر ناتو برافراشته خواهد شد.

به گفته وی، پیوستن مقدونیه شمالی نشان می دهد که درهای ناتو برای دیگران که می خواهند به این اتحادیه بپیوندند باز است. علاوه بر این، پومپئو اطمینان داد كه ایالات متحده از منشور ناتو در مورد دفاع جمعی پیروی خواهد كرد.

ورود مقدونیه شمالی به ناتو پس از انعقاد توافق نامه یونان و مقدونیه در ژوئن سال ۲۰۱۸ امکان پذیر شد که اختلافات دیرینه آنها در مورد نام جمهوری یوگسلاوی سابق را برطرف شد

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در بیانیه‌ای گفت: «مقدونیه شمالی اکنون بخشی از خانواده ناتو است، خانواده‌ای متشکل از ۳۰ کشور و حدود یک میلیارد جمعیت.»

قرار است مراسم تشریفاتی برافراشتن پرچم مقدونیه شمالی در مقر مرکزی ناتو روز ۱۱ فروردین برگزار شود.

رییس جمهور مقدونیه شمالی سند رسمی پیوستن این کشور کوچک ناحیه بالکان به ناتو را روز اول فروردین امضا کرد.

اسپانیا آخرین کشور عضو ناتو بود که در روز ۲۷ اسفند عضویت مقدونیه شمالی را تصویب و راه را برای عضویت رسمی این بخش از یوگسلاوی سابق در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی هموار کرد.
اعضای پارلمان اسپانیا به دلیل شیوع ویروس کرونا در آن کشور ناگزیر شدند در یک جلسه مجازی رای‌گیری کنند.

در پی رای مثبت پارلمان اسپانیا دبیرکل ناتو در توئیتی نوشت: «با تصمیم اسپانیا همه اعضای ناتو از پیوستن سی‌امین عضو به این پیمان استقبال کرده‌اند. به مقدونیه شمالی تبریک می‌گویم.»

درخواست مقدونیه شمالی برای پیوستن به ناتو مدت‌ها به دلیل اختلاف با یونان بر سر نام رسمی این کشور به تعویق افتاده بود. تا قبل از سال ۲۰۱۸ نام این کشور مقدونیه بود و دولت یونان که ایالتی به همین نام دارد به این نام اعتراض داشت و به همین دلیل مخالف پیوستن مقدونیه به ناتو بود.

ولی در سال ۲۰۱۸ بالاخره مقدونیه نام رسمی خود را به جمهوری مقدونیه شمالی تغییر داد و این اختلاف قدیمی با یونان حل شد.

آمریکا و متحدان اروپایی آن از عضویت مقدونیه شمالی در ناتو به عنوان بخشی از اقدامات هماهنگ برای جلوگیری از نفوذ روسیه و چین در ناحیه بالکان حمایت کرده‌اند.