عبور از مرز ششصد و پنجاه هزار نفر ، ۲۸ مارس


آمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان با شتابی فزاینده اوج می گیرد. امروز پیش از ظهرتعداد بیماران از۶۵۰ هزار عبور کرد. با این روند به نظر میرسد در کمتر از ۴ روز آمار مبتلایان در جهان از یک میلیون نفر هم عبور کند. آمار درگذشتگان هم در آستانه عبور از ۳۰ هزار است.
  • آمریکا

در آمریکا که این روزها کانون گسترش کرونا است، شمار مبتلایان قطعی به کووید ۱۹ به بیش از ۱۱۶ هزار نفر رسیده و تعداد قربانیان ابتلا به این ویروس در آستانه رسیدن به دوهزار نفر است. شمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در آمریکا طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱ هزار و ۵۸۰ نفر افزایش داشته است..آمریکا هم اکنون از نظر تعداد مبتلایان در صدر جهان قرار دارد
دونالد ترامپ با فعال کردن قانون "تولید در وضعیت جنگی" به جنرال موتورز، ابرگروه خودروسازی آمریکا و جهان، دستور داده هرچه سریع‌تر خط تولید دستگاه‌های کمک تنفسی را به بهره برداری برساند چرا که شهرهایی چون نیویورک هشدار داده‌اند با رشد تصاعدی بیماران کووید ۱۹ نیاز فوری به هزاران دستگاه جدید دارند.


همزمان با صدور این فرمان اجرایی، آقای ترامپ روز جمعه، ۲۷ مارس، مصوبه ۲۲۰۰ میلیارد دلاری کنگره برای کمک به بحران اقتصادی ناشی از ویروس کرونا را امضاء کرد.

  • اروپا

شمار مبتلایان قطعی کرونا در آلمان ظرف شبانه‌روز گذشته افزایشی بیش از ۶ هزار نفری داشته و به ۵۶ هزار مورد رسیده است.

مجموع جان‌باختگان کرونا در این کشور هم اکنون ۴۰۳ نفر است.


با مرگ نزدیک به ۳۰۰ نفر در فرانسه آمار مرگ و میر کرونا در این کشور اروپایی هزار و ۹۹۵ نفر و شمار مبتلایان آن نیز ۳۲ هزار و ۹۶۴ تن گزارش شد.آمار کلی بریتانیا نیز ۱۰۱۹ فوتی وبیش از ۱۷ هزار مبتلا را نشان میدهد از جمله نخست وزیر این کشور، یعنی بوریس جانسون.


در حالی که ایتالیا شامگاه جمعه با ثبت ۹۱۹ مورد جدید مرگ بر اثر ابتلا به کووید-۱۹، مرگ‌بارترین روز خود از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا را گذراند، وزیر بهداشت این کشور اعلام کرد که ایتالیا هنوز به پیک این بیماری نرسیده است.


شمار تلفات کووید ۱۹ در اسپانیا با اضافه شدن ۶۷۴ مورد فوتی جدید به ۵ هزار و ۸۱۲ نفر افزایش یافت. مقام‌های اسپانیا همچنین اعلام کردند که شمار افراد مبتلا به این ویروس نیز به ۷۲ هزار ۲۴۸ نفر رسیده است. بیش از ۲ هزار نفر تنها در مادرید پایتخت اسپانیا در اثر شیوع این ویروس تاکنون جان خود را از دست داده‌اند.


در شرق اروپا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از شهروندان این کشور خواست تا داوطلبانه خود را قرنطینه کنند. آقای اردوغان شامگاه جمعه و در زمانی که شمار قربانیان این بیماری در ترکیه به ۱۰۸ نفر رسیده است، هموطنان خود را به ماندن در خانه دعوت کرد.


روسیه به منظور کاهش سرعت شیوع ویروس جدید کرونا در این کشور، از روز شنبه تمام کافه‌ها و رستوران‌ها را تعطیل خواهد کرد.

میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه طبق دستوری از مقام‌های اجرایی مناطق مختلف فدراسیون روسیه خواست تا با هدف کنترل شیوع ویروس کرونا، از تاریخ ۲۸ مارس تا ۵ آوریل کافه‌ها و رستوران‌ها تعطیل شود. این دستور شامل فعالیت از راه دور این صنف نخواهد شد. با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، از روز شنبه یک "هفته غیرکاری" در روسیه آغاز شده است.
- چین

چین روز جمعه در حالی ۵۵ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا را گزارش کرد که ۵۴ مورد آن افرادی بودند که از خارج به این کشور وارد شدند. این کشور پس از ۳ روز که ابتلای جدید با منشا داخلی نداشت در نهایت یک مورد را روز گذشته ثبت کرد.

با توجه به اینکه در روزهای اخیر منشا بسیاری از ابتلاهای جدید در چین خارجی است، این کشور آماده است که به‌طور موقت مرزهای خود را ببندد و در میزان پروازهای بین‌المللی را کاهش شدید اعمال کند


- کره جنوبی

برای اولین بار از زمان شیوع کرونا در شبانه‌روز گذشته شمار بهبود یافتگان از شمار مبتلایان تازه بالاتر بوده است. در روز شنبه ۱۴۶ مبتلای دیگر به ویروس کرونا شناسایی شدند و به این ترتیب مجموع مبتلایان در کره جنوبی به بیش از ۹ هزار نفر رسید که از میان آنها ۴۸۱۱ از بیمارستان مرخص شده‌اند. آزمایش وسیع، ردیابی مبتلایان و افراد در تماس با آنها و همچنین قرنطینه سریع روش‌هایی بوده‌اند که باعث شده کره جنوبی به نسبت دیگر کشورها در کنترل کرونا موفق‌تر بوده باشد.