قیمت نفت به زیر ۲۳ دلار رسید


سراسر -

در پی مناسبات جدید اقتصادی بعد از بحران کرونا و ادامه کاهش تقاضا، قیمت نفت در معاملات امروز بازارهای جهانی، به کمترین حد در ۱۸ سال گذشته رسید.

هر بشکه نفت خام برنت برای لحظاتی به زیر ۲۳ دلار رسید که کمترین نرخ از سال ۲۰۰۲ میلادی است. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینترمدیت" هم به کمتر از ۲۰ دلار رسید که البته در طول معاملات قیمت‌ها بهبود یافت.

کاهش تقاضا و در نتیجه کاهش یا توقف تولید در دنیا، بهای طلای سیاه را به کمتر از نصف کاهش داده است. تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا هم بشدت از این کاهش قیمت آسیب دیده‌اند.صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده در مجموع حدود هشتاد کشور از این سازمان درخواست کمک مالی کرده‌اند که بی‌سابقه است.

کشورهای تولید کننده نفت در افریقا که بسیار متکی به نفت هستند وضعیت بدتری دارند. برخی از آنان نه تنها درآمد نفت را که برای مبارزه با کرونا احتیاج دارند از دست داده‌اند بلکه سهم آنها در بازار هم از دست رفته است و ممکن است نتوانند به سرعت جایگاه قبلی خود را به دست بیاورند.

علاوه بر کاهش چشمگیر مصرف نفت در چین، بزرگترین وارد‌کننده دنیا با روزانه حدود ۱۴میلیون بشکه واردات نفت، رقابت روسیه و عربستان هم از دلایل کاهش قیمت نفت بوده است.

تقریبا یک ماه پیش اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و روسیه تصمیم داشتند روزانه یک و نیم میلیون بشکه‌ از تولید خود بکاهند که با اختلاف عربستان و روسیه توافقی حاصل نشد و متعاقب آن بازارهای مالی جهان سقوط کرد که تا امروز ادامه داشته است.

تولید روزانه نفت عربستان در ماه‌های گذشته به طور متوسط ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه بود ولی تا ۱۲ میلیون بشکه در روز ظرفیت تولید دارد.

جنگ نفتی عربستان و روسیه باعث شد ارزش سهام شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو به کمتر از قیمت عرضه اولیه آن در ماه دسامبر برسد.