مردان در سنین ۲۷ تا ۴۵ در کانادا از واکسن سرطان های مرتبط با پاپیلوما استفاده خواهند کرد


🔹 سراسر - استفاده از واکسن موجود برای مبارزه با ویروس پاپیلومای انسانی و جلوگیری از سرطان های مرتبط با آن در مردان تا ۴۵ سال تصویب شد. امروز پنجشنبه هلث کانادا Health Canadaتجویز Gardasil 9 برای مردان در سنین ۲۷ تا ۴۵ سال را مجاز اعلام کرد. این واکسن تا ۷۵ درصد از سرطان های مقعد، تا۹۰ درصد از زگیل های تناسلی و تا ۵۷ درصد از سرطان های آلت تناسلی محافظت می کند.

این داروی پیشگیری از سرطان در سال ۲۰۱۵ در کانادا معرفی شد و قبلاً برای استفاده در پسران و مردان ۹ تا ۲۶ سال و دختران و زنان از ۹ تا ۴۵ سال برای جلوگیری از سرطان های دهانه رحم ، واریس آلت تناسلی ، ضایعات واژن و مقعد و همینطور زگیل های تناسلی مورد تایید قرار گرفته بود.دکتر مارک استبن ، پزشک خانواده در مونترال و رئیس شبکه کانادایی پیشگیری از HPV معتقد است: "قرار گرفتن واکسن در دسترس گروه سنی جدید مردان ، گام مهمی به جلو است. وی گفت: "به کار گیری این واکسن در حال حاضر برای مردان ، در همان محدوده سنی زنان ، خبر بسیار خوبی است ، نه تنها برای جلوگیری از عفونتهای مقاربتی و پیشگیری از سرطان ، بلکه برای برابری جنسی ، زیرا بیماری HPV خود را به یک جنس یا یک گروه سنی محدود نمی کنند. "

تخمین زده میشود که HPV سالانه بیش از ۵۵۰،۰۰۰ کانادایی را آلوده می کند.

ویروس پاپیلوم انسانی یا(HPV ( Human Papillomavirus ویروسی است که بیش‌تر از همه در زمان آمیزش جنسی و از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد انتقال می‌یابد. بیش از ۱۰۰ نوع یا سوش مختلف از HPV وجود دارد. اکثر مردان و زنانی که دچار این عفونت هستند از این موضوع بی‌اطلاع می‌باشند، زیرا در بدن آنها علائم یا مشکلات بهداشتی ایجاد نمی‌شود. اما در برخی از موارد، انواع خاصی از HPV می‌توانند در قسمت‌های مختلف بدن باعث ایجاد زگیل (توده غیرطبیعی و غیر سرطانی بر روی پوست) یا زگیل تناسلی بشوند. در موارد دیگر، انواع خاصی از HPV می‌توانند ضایعات پیش سرطانی (یعنی نواحی دارای بافت‌های غیرطبیعی) یا سرطان ایجاد نمایند.

احتمال ایجاد سرطان توسط برخی از انواع HPV تناسلی بیش‌تر است، و این انواع را HPVهای «پرخطر» می‌نامند. معمولاً دستگاه ایمنی زن یا مرد آلوده به اچ‌پی‌وی کم‌خطر یا پرخطر از شر این عفونت خلاص می‌شود و ویروس صدمه‌ای وارد نمی‌کند. اما در برخی از افراد عفونتی دائمی (ماندگار) به‌وجود می‌آید که به‌کندی، اغلب در طول چندین سال، باعث ایجاد تغییراتی در سلول‌های طبیعی می‌شود که امکان دارد این تغییرات به ایجاد ضایعات پیش سرطانی یا سرطان منتهی شود.

منابع: CTV و ویکی پدیا