میشل باشله از سیاسی شدن کرونا ابراز نگرانی کرد


🔹 سراسر - میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل هشدار داد پاسخ به بیماری کویید ۱۹ باید توسط «واقعیت‌های مبتنی بر علم» هدایت شود نه از مسیر اهداف سیاسی و اقتصادی. او همچنین از آمریکا خواست تحریم‌ها علیه ایران و ونزوئلا را لغو کند و تاکید کرد که وضعیت بهداشتی ایجاب می‌کند چنین تصمیماتی گرفته شود. او همچنین افزود معافیت‌های اعلام شده از سوی دولت ترامپ برای دسترسی به اقلام پزشکی و بشردوستانه «بسیار ضعیف و کم اثر» هستند. او همچنین در ادامه افزود: «تنها لغو یا تعلیق تحریم‌ها می‌تواند اثر واقعی داشته باشد.»خانم باشله که دو دوره رييس جمهور شيلی بوده در مصاحبه‌ای با راديوی فرانسه گقت به عنوان يک رهبر سابق، ضرورت از سرگيری فعاليت‌های اقتصادی را به خوبی درک می‌کند. او اما هشدار داد که اگر تمامی اقدامات بايد بر پايه «واقعيت‌های علمی» اتخاذ نشود اين ويروس برای مدت طولانی ماندگار خواهد شد.

خانم باشله همچنین از وخیم‌تر شدن اوضاع لیبی شدیدا ابراز نگرانی کرد و خاطرنشان کرد طرف‌های درگیر در بحران این کشور درخواست برای آتش‌بس را نادیده گرفته‌اند و تلاش‌های سازمان ملل برای صلح تاکنون ناموفق بوده است.

او در پایان هشدار داد اگر آن‌طور که دولت جدید اسرائيل اعلام کرده در راستای الحاق کرانه باختری گام بردارد، این کار آنها، یک نقض غیر قابل قبول از قوانین بین‌المللی به شمار می‌رود.