ویروس هانتا چیست؟


  • ویروس هانتا از طریق تماس با ادرار، بزاق دهان و مدفوع جوندگان یا استنشاق آنها به انسان منتقل می شود.🔹 هنوز شوک ناشی از تبعات بیماری کووید۱۹ از سر بیرون نرفته، رسانه های دولتی چین گزارشی منتشر کردند مبنی بر اینکه یک نفر به دلیل ابتلا به ویروس هانتا در استان شاندونگ جان باخته است. به دنبال انتشار این خبر مطالب زیادی در شبکه های اجتماعی مختلف از جمله فیسبوک و توئیتر مبنی بر احتمال مواجهه جهان با یک بیماری همه گیر دیگر منتشر شد.

گزارش زیر نظرمتخصصان "سازمان بهداشت جهانی" و "مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در آمریکا" را در باره چگونگی سرایت این ویروس به اطلاع خوانندگان "سراسر" میرساند:
سازمان جهانی بهداشت در مورد شایعات پخش شده درباره ویروس هانتا در پاسخ به یورونیوز تاکید کرد که این ویروس «یک بیماری بومی در چین» محسوب می شود.

بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت ویروس هانتا «معمولا از حیوان به انسان منتقل می شود و انتقال آن از انسان به انسان به ندرت روی می دهد.»

آمار سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که سالانه ۱۰ هزار مورد ابتلا به ویروس هانتا گزارش می شود. میزان مرگ و میر بر اثر ابتلا به این ویروس نیز در هر سال حدود ۱۰۰ نفر است.

مقامات محلی در استان های مختلف چین موظف هستند که موارد ابتلا به ویروس هانتا را به مقامات مسئول در حوزه بهداشت و سلامت این کشور گزارش کنند. با این حال موارد ابتلا به این ویروس اغلب به سازمان جهانی بهداشت گزارش نمی شود زیرا از نظر این سازمان این موارد نشاندهنده «شیوع یک بیماری که باعث نگرانی در سطح بین المللی شود» نیست.

از سوی دیگر مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در آمریکا نیز اعلام کرده است که ویروس هانتا اغلب از طریق تماس با «جوندگان» شیوع پیدا می کند. دانشمندان این مرکز همچنین بر این باور هستند که آن نوع از ویروس هانتا که باعث بروز بیماری در انسان ها می شود از طریق تماس فرد با یک فرد دیگر منتقل نمی شود.

ویروس هانتا از طریق تماس با ادرار، بزاق دهان و مدفوع جوندگان یا استنشاق آنها به انسان منتقل می شود. این ویروس منجر به بروز بیماری «سندرم ریوی ویروس هانتا» (HPS) در انسان می شود.
نتیجه تحقیق بر روی آن دسته از کارکنان بخش بهداشت و درمان که با بیماران مبتلا به ویروس هانتا در تماس بوده اند نشان می دهد که هیچ کدام از آنها به این ویروس مبتلا نشده اند.

از سوی دیگر نتیجه یک پژوهش جدید نیز نشان می دهد که بسیاری از افراد مبتلا به «سندرم ریوی هانتا» پس از دوره ای از «تماس دنباله دار با جوندگان» مانند موش آهویی به ویروس هانتا مبتلا شدند.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در ایالات متحده اعلام کرده است که تنها موارد معدودی از انتقال ویروس هانتا از انسان به انسان در شیلی و آرژانتین گزارش شده است.

تاکنون واکسن و یا درمانی برای بیماری های «سندرم ریوی هانتا» کشف نشده است.