پلاسما درمانی برای درمان کرونا🔹 سراسر - دبیر انجمن علمی سلولهای بنیادی ایران گفت: روش پلاسما درمانی به همراه جایگزینی پلاسما از بیمار بهبود یافته مبتلا به ویروس کووید ۱۹ با انتقال آنتی بادی‌های ضد ویروس با تقویت مجدد سیستم ایمنی و دفاعی توان تضعیف شده را به بیمار برگردانده و باعث بهسازی صدمات ریوی حاد خواهد شد.دکتر مهرداد پاینده روز چهارشنبه افزود: با توجه به اینکه ویروس کرونا سیستم ایمنی فرد را مورد حمله قرار می دهد این باعث تضعیف و هم گسیختگی سیستم دفاعی بیمار خواهد شد.

وی که با ایرنا سخن می گفت در ادامه افزود: پلاسمای افراد بهبود یافته از کووید ۱۹ در هفته سوم تا چهارم بعد از ابتلا عاری از ویروس می‌شود و سرشار از آنتی بادی است که این آنتی بادی با دستگاه پلاسما فرزیس از بدن آنها خارج می‌شود.

این فوق تخصص خون و آنکولوژی در ادامه افزود: آنتی بادی خارج شده از بیمار بهبود یافته با پلاسمای افرادی که در بخش آی سی یو قرار دارند و وضعیت مناسبی ندارند جایگزین می‌شود و سیستم ایمنی بدن با کمک این آنتی بادی به جنگ ویروس می‌رود و وضعیت ریوی را از مرحله بحرانی خارج می‌کند.

وی اظهار داشت: این آزمایش در استان کرمانشاه بر روی هفت بیمار تاکنون انجام شده و شرایط ریوی در حال حاضر طبق نظر گروه درمان رضایت بخش است.

تاثیر ویژه درمان کرونا با سلولهای بنیادی

وی به تأثیر ویژه درمان با سلول‌های بنیادی بر روی بیماران اشاره کرد و گفت: این بیماری زوایای مختلفی دارد و یک قسمت آن تضعیف سیستم دفاعی فرد است ، سلول بنیادی مزانشیمال ( اولیه) به دلیل داشتن ماکروفاژ ( سلول‌های با توان بالای دفاعی) با اضافه شدن به سیستم دفاعی بیمار باعث کمک به سیستم تضعیف شده از جمله بافت ریه می‌شود.

رییس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا (ع) در ادامه گفت: پروسه سلول‌های بنیادی در یک ماه اخیر در کشور در حال انجام است و ۲ همکار پزشک توسط سلول‌های بنیادی بهبود یافتند و ریاست انجمن سلول‌های بنیادی ایران یک ماه پیش اعلام کرد که پروسه سلول‌های بنیادی در درمان بیماران کرونا با درگیری ریوی قابل اجراست، چند مرکز کار را آغاز کرده اند.

وی اظهار داشت: ما فعلا در مرحله کشت سلول بنیادی و آماده سازی سلول برای تزریق هستیم.

پاینده افزود: این پروسه نیازمند بودجه از طرف مسوولان و خیران می باشد که اگر بودجه تامین شود برای نجات ریه بیماران که دچار عارضه ریوی شده اند می تواند حیات بخش باشد که مورد تایید انجمن سلولهای بنیادی ایران است.