چین میگوید شرط تحقیق بین المللی در باره کرونا پایان بیماری است


🔹 سراسر - مجمع عمومی سالانه سازمان جهانی بهداشت روز امروز دوشنبه ۱۸ می به صورت تله‌کنفرانس برگزار شد.

این کنفرانس در فضایی آغاز شد که در پی پیشنهاد استرالیا مبنی بر انجام تحقیقاتی درباره همه‌گیری کرونا در جهان و کانون آن در ووهان، شمار زیادی از ۱۹۴ عضو این سازمان حمایت خود را از پیشنهاد استرالیا اعلام کرده بودند.

با این حال تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت، در ابتدای این مجمع گفت که او همواره از بازنگری در عملکرد و انجام تحقیقات مستقل درباره همه‌گیری کرونا حمایت کرده است اما بهتر است کمیته‌ای مستقل این کار پس از کنترل بیماری انجام دهد.از سوی دیگررئیس‌جمهوری چین انجام هرگونه تحقیقی را به پس از کنترل این بیماری منوط کرد.

شی جین‌پینگ گفت کشورش از تحقیقات بین‌المللی در این باره حمایت می‌کند اما همکاری با آن را به پس از کنترل بیماری منوط می‌داند.رئیس‌جمهوری چین همچنین گفت این کشور طی دو سال حدود دو میلیارد دلار برای مقابله با ویروس کرونا و تبعات اقتصادی آن در جهان کمک خواهد کرد.

به گفته او، این کمک‌ها خصوصا در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار خواهد گرفت.

رهبر چین همچنین گفت که کشورش در حال ساخت واکسن کرونا است تا به تلاش‌های بین‌المللی برای ریشه‌کنی این ویروس کمک کند.

پیش‌نویس جدید که روز دوشنبه به مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت ارائه شد از طرف اتحادیه اروپا بود و در آن به ووهان چین اشاره‌ای نشده است.

رأی‌گیری درباره پیشنهادها احتمالا در جلسه روز سه‌شنبه انجام خواهد شد.

آمریکا، حکومت چین را به پنهانکاری در موضوع کرونا متهم کرده‌ است و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، با انتقاد از «چین‌محور بودن» سازمان جهانی بهداشت، کمک‌های واشنگتن به این سازمان را قطع کرد.