کرونا، برخورداری یکسان از داروقابل معامله نیست


🔹 سراسر - دولت فرانسه روز پنجشنبه ۱۴ ماه می، گفت برخورداری از امکان برابر کلیه کشورها در تهیه واکسن کرونا که شرکت داروسازی «سانوفی» قرار است توليد کند غیر قابل معامله است و هیچ کشوری از جمله آمریکا به دلیل حمایت مالی از این تحقیقات نباید در اولویت باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این موضع‌گیری قاطع دولت فرانسه متوجه سخنان روز گذشته مدیرعامل شرکت داروسازی فرانسوی «سانوفی» است که گفت به دلیل حمایت مالی دولت آمریکا از پروژه تولید واکسن کرونا توسط این شرکت، بیماران آمریکایی در اولویت خواهند بود.در پی مخالفت‌های شدید در فرانسه با این اظهارات، مدیریت شرکت «سانوفی» موضع خود را تعدیل و روز پنجشنبه اعلام کرد که این واکسن در اختیار همه قرار خواهد گرفت.

در همین حال وبسایت مدیاپارت و مجله ماریان در فرانسه با انتشار گزارش‌هایی ادعا کردند که اغلب پزشکان و پژوهشگران فعال در ستاد مبارزه با شیوع ویروس کرونا در این کشور و همچنین مشاوران اصلی امانوئل ماکرون با شرکت‌های بزرگ داروسازی فرانسه در ارتباط هستند.

بنا به گزارش این دو رسانه فرانسوی بسیاری از مشاوران کنونی رئیس جمهوری این کشور از شرکت های داروسازی حقوق گرفته اند و یا صاحب سهام آنها هستند. امری که مشاوران رئیس جمهوری فرانسه را در موقعیت «تعارض منافع» قرار می دهد. دولت فرانسه از روز دهم مارس گذشته (حدود یکماه پیش) از چندین پزشک و دانشمند متخصص برای کمک به دولت برای مدیریت بحران شیوع نوع جدید ویروس کرونا کمک خواسته است.

امانوئل ماکرون علاوه بر این کمیته علمی، کمیته دیگری به نام کمیته «تحقیق و تحلیل تخصصی» را در روز ۲۴ مارس تشکیل داد که دوازده متخصص عضو آن هستند.

فرانسه خود با ثبت بیش از ۱۷۸ هزار بیمار و ۲۷ هزار درگذشته به شدت درگیر بیماری کووید ۱۹ است.