کرونا در ایران سه شنبه ۱۹ می، ۳۰ اردیبهشت


🔹 سراسر - رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت روز سه شنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۳۰ اردیبهشت) بر اساس گزارش آزمایشگاه ها و دانشگاههای علوم پزشکی دو هزار و ۱۱۱ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد که از بین مبتلایان جدید، ۴۲۴ مورد بستری ( حدود ۲۰ درصد) و هزار و ۶۸۷ مورد سرپایی هستند و با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور به ۱۲۴ هزار و ۶۰۳ نفر رسید.

وی ادامه داد: روند نزولی فوت ناشی از بیماری کووید-۱۹ ادامه دارد و در طول ۲۴ ساعت گذشته ۶۲ بیمار دیگر مبتلا به کووید-۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و از زمان شیوع این بیماری در کشور تاکنون ۷ هزار و ۱۱۹ نفر جان خود را از دست داده اند.

جهانپور بیان کرد: بر اساس این گزارش ها تاکنون ۹۷ هزار و ۱۷۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور بهبودیافته و از بیمارستان ترخیص شده اند. ۲۶۹۸ نفر از این بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری در بخش های آی سی یو قرار دارند.

وی گفت: تاکنون ۷۱۶ هزار و ۱۷۶ آزمایش آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در ۱۲۶ آزمایشگاه کشور انجام شده است.

جهانپور افزود: در ۱۰ استان مورد فوتی نداشتیم در ۶ استان فقط یک مورد فوتی داشتیم فعلا فقط استان خوزستان در وضعیت قرمز است.وضعیت قرمز، شرایط نگران کننده، موقعیت هشدار و وضعیت نامطلوب بخشی از تعابیر روزهای گذشته وزارت بهداشت در توصیف شرایط استان خوزستان بوده است.

به گفته وزارت بهداشت اگرچه انتظار حذف این بیماری در مدت کوتاه وجود ندارد اما وضعیت استانی مانند خوزستان با اختصاص ۲۵ درصد آمار روزانه مبتلایان به ویروس کرونای کشور در معرض هشدار است و باید منتظر ماند تا در روزهای آتی اثر محدودیت‌ها و رعایت بهداشت عمومی و فردی که در روزهای اخیر رعایت شده را دید.

🔹 امیرحسین زندی، یک جامعه شناس در ایران در گفتگو با ایرنا گفت: به نظر می‌رسد در کنار این بیماری مسری، جامعه امروز ما از آنومی‌های گوناگون چون احساس بی‌تفاوتی اجتماعی و یا بی‌اعتمادی و ...رنج می برد و با شهروندانی مستاصل و البته بی اعتماد و منزوی روبه روهستیم که درصورتی که همه تلاش نکنیم که از شرایط اضطراری که به صورت مستمر بر جامعه وارد می‌آید خارج شویم و جامعه به سمت سیر طبیعی حرکت کند، آینده ی روشنی در انتظارمان نخواهد بود و رفته رفته این اضطرار نهادها و ارکان حاکمیتی را نیز با چالش مواجه خواهد کرد.🔹 علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا استان تهران از علائم جدید در مبتلایان به ویروس کرونا در تهران خبر داد و گفت: "در تهران شاهد تغییر از علائم تنفسی به علائم گوارشی بوده‌ایم. یعنی به غیر از تب، سرفه و دردعضلانی شاهد اسهال‌های گوارشی هم هستیم."

آقای زالی به از دست دادن حس بویایی و چشایی که از علائم جدید بیماری کووید ۱۹ در جهان شمرده می‌شوند نیز اشاره کرد و گفت: “ به نظرم کرونا را باید بیماری هزار چهره بدانیم”