کرونا در ایران ۱۰ آوریل ۲۲ فروردین🔹 سراسر - رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تاکنون ۶۸ هزار و ۱۹۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و تعداد کل جان باختگان کرونا در کشور به ۴۲۳۲ نفر رسیده است.

کیانوش جهانپور روز جمعه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از آن بیان کرد: از دیروز تا امروز ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۹۷۲ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و ۱۲۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه روند بهبود یافتگان سرعت بالایی گرفته و تا کنون ۳۵ هزار و ۴۶۵ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند.

جهانپور گفت: ۳۹۶۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وی اظهار کرد: تاکنون ۲۴۲ هزار و ۵۶۸ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: روند صعودی بهبود یافتگان همچنان با شیب قابل قبولی ادامه دارد. روند فوت ناشی از کرونا نیز کاهش نسبی داشته است.آغاز فاصله گذاری هوشمند از فردا

جهانپور گفت: ثبت نام از اصناف فراهم شده و از روز ۲۳ فروردین فاصله گذاری هوشمند آغاز می‌شود و پروتکل‌های آن متضمن بازگشت به کار مشاغل کم خطر خواهد بود.

وی گفت: بیش از ۸۰ راهنمای گام دوم فاصله گذاری اجتماعی با عنوان فاصله گذاری هوشمند تصویب و ابلاغ شده است.


تناقض در برخورد با داروها

رئیس سازمان غذا و دارو از تولید داروی فاویپیراویر در ایران خبر داده است. آقای علی‌اکبر ولایتی پیشتر اعلام کرده بود این دارو در بیمارستان مسیح دانشوری تهران که او ریاستش را برعهده داد به بیماران داده می شود.

این گفته آقای ولایتی واکنش سخنگوی وزارت بهداشت ایران را بدنبال داشت. آقای کیانوش جهانپور در این خصوص گفته بود: داروی فاویپیراویر در برخی مراکز و از سوی برخی پزشکان به تایید کمیته درمان نرسیده و تجویز این دارو منطقی ندارد.


آمادگی آمریکا برای کمک غیر نقدی

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که کشورش آماده کمک به مردم ایران برای حفظ جان آنها است، اما در عین حال خواهان تحویل پول نقد به جمهوری اسلامی نیست.

به گزارش وب‌سایت وزارت خارجه آمریکا، مایک پومپئو روز جمعه، ۲۲ فروردین، اعلام کرد: «ما می‌خواستیم کمک فنی و هر چیزی که برای حفظ جان ایرانی‌ها لازم باشد را ارائه دهیم. ما خوبیِ مردم ایران را می‌خواهیم، اما این دلیلی برای تحویل پول نقد به جمهوری اسلامی نیست.»

دولت ایران تاکنون به دفعات خواستار لغو تحریم‌های نفتی در دوره شیوع کرونا شده و همچنین از صندوق بین‌المللی پول درخواست وام پنج میلیارد دلاری کرده است.