کرونا در ایران ۱۱ آوریل ۲۳ فروردین🔹 سراسر - رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد در ایران ۷۰ هزار و ۲۹ به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و ۴ هزار و ۳۵۷ نفر درگذشته اند.

کیانوش جهانپور روز شنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۲۳ فروردین ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۸۳۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۱۲۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. جهانپور بیان کرد: تاکنون ۴۱۹۴۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند. ۳۹۸۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وی اظهار کرد: تا کنون ۲۵۱ هزار و ۷۰۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی ادامه داد: روند بهبودی بیماران کووید ۱۹ در کشور چشمگیر است. روند بیماری تا این لحظه مدیریت شده است، اما نمی‌توان در مورد ابتلا به کاهش محسوس اشاره کرد. البته در برخی استان‌ها روند کاهشی مشاهده شده و در ۶ تا ۸ استان از جمله تهران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمانشاه، فارس و خراسان رضوی روند ابتلا با شیب قبلی ادامه دارد. مراکز این استان‌ها به نوعی کلانشهرها محسوب می‌شوند و این موضوع باید در ترددها و رفت و آمدها مورد نظر قرار بگیرد.

در همین حال رضا کرمی محمدی، رئیس سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران، درباره شیوع کرونا در پایتخت ایران هشدار داده و گفته: "میزان مبتلایان و فوتی‌ها در تهران روند افزایشی دارد و این وضعیت در پایتخت نسبت به سایر مناطق کشور بدتر است."
از سوی دیگرعلی ربیعی سخنگوی دولت حسن روحانی گفته است که در پی شیوع ویروس کرونا در ایران میلیون ها نفر در معرض بیکاری و اخراج قرار گرفته اند. ربیعی گفته بیش از ۳ میلیون شاغل رسمی و ۴ میلیون شاعل غیررسمی در معرض کاهش دستمزد و اخراج قرار گرفته اند و فعالیت بیشتر از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار کارگاه متوقف شده است.ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت ایران، با اشاره به افزایش تردد در تهران گفته است: «تهران می‌تواند پاشنه آشیل کرونا در ایران باشد و دوباره بیماری را به مناطق دیگر استان و کل کشور گسترش دهد.»


او که روز شنبه، ۲۳ فروردین، در یک نشست خبری ویدئویی به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌داد، گفته است که «۲۶.۵ درصد انتقال ویروس کرونا در وسایل حمل و نقل عمومی است» و باید تدابیر ضروری برای کاهش ترددهای غیرضروری اتخاذ شود.