کرونا در ایران ۱۶ آوریل، ۲۸ فروردین ۱۳۹۹


.

🔹 سراسر - رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تاکنون ۷۷ هزار و ۹۹۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۴۸۶۹ نفر رسیده است.

کیانوش جهانپور روز پنجشنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز ( ۲۸ فروردین) بر اساس گزارش آزمایشگاه ها و دانشگاههای علوم پزشکی ۱۶۰۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۹۲ بیمار دیگر مبتلا به کووید-۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند .

جهانپور بیان کرد: بر اساس این گزارش ها تاکنون ۵۲ هزار و ۲۲۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در کشور بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده اند و ۳۵۹۴ نفر از این بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وی گفت: تاکنون ۳۱۰ هزار و ۳۴۰ آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در بیش از ۱۰۰ آزمایشگاه تشخیصی مورد تایید وزارت بهداشت در کشور انجام شده است
🔹نامه پزشکان به وزیر بهداشت ایران

جمعی از پزشکان در پی وضعیت پیش آمده بدنبال شیوع ویروس کووید ۱۹ در نامه ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت گفته اند که جز با آگاهی و مشارکت مردم مسائل بهداشتی و درمانی قابل حل نیستند.

نویسندگان این نامه خواستار شفافیت و پاسخگویی مجموعه وزارتخانه و ستاد ملی مبارزه با کرونا شده و گفته اند که اطلاعات مربوط به تعداد بیماران مبتلا به کرونا، میزان برخورداری آن ها از خدمات درمانی، روش های انجام آزمایش، شیوه های جمع آوری اطلاعات و داده ها، میزان مرگ و میر ناشی از ویروس و دیگر مسائلی که وزارتخانه درحین مبارزه با همه گیری با آن ها برخورد کرده باید به صور شفاف در اختیار عموم قرار بگیرد.

در بخش دیگری از نامه از وزیر بهداشت درخواست شده تا شرایط کار در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی که سنگرهای اصلی مبارزه با شیوع کووید ۱۹ هستند، بهتر شود. نویسندگان این نامه همچنین از وزیر بهداشت خواسته اند که شفافیت و پاسخگویی بیشتری را در زیرمجموعه خود فراهم آورد و به مجموعه دیوانسالار(بوروکراتیک) و غیرشفاف دولت وجهه ای دیگر ببخشد.


🔹شروع موج جدید اپیدمی در شش استان

به گزارش ایسنا، براساس آخرین بررسی های صورت گرفته درباره بیماری کووید ۱۹ در ایران تا روز گذشته (۲۷ فروردین) بنظر می رسد در ۶ استان موج جدید اپیدمی ویروس کرونا شروع شده.

استان های تهران، آذربایجان شرقی، کهگیلویه بویراحمد، خوزستان، گیلان ومازندران به نظر می رسد که شاهد شروع اپیدمی جدیدی هستند.

پنج استان اصفهان، ایلام، خراسان جنوبی، همدان و خراسان رضوی بتازگی پیک اپیدمی را تجربه کردند.‌


🔹زنجیره انتقال بیماری کرونا هنوز در گیلان فعال است

.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با اشاره به این که در حال حاضر شرایط این استان نسبت به اوج این بیماری در دو ماه گذشته "مطلوب" است، گفته که این "به معنی رفع کامل این ویروس در استان گیلان نیست."


محمد رضا نقی پور افزوده که شهروندان نباید این موضوع را به معنای مهار کامل این ویروس تلقی کنند.

آقای نقی پور همچنین گفته که زنجیره انتقال بیماری کرونا هنوز در این استان فعال است. هنوز تعدادی از هم استانی ها ما درگیر این بیماری هستند در نتیجه شهروندان نباید اصلا این ویروس را شوخی بگیرند.


شروع فعالیت صنایع و اصناف کم خطر و آغاز به کار ادارات و دستگاه‌ها و لزوم حضور کارمندان سبب شده تا فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی در گیلان به ویژه شهر رشت به عنوان مرکز این استان تا حدودی عادی شود و ترددها در معابر و خیابان‌های این استان افزایش یابد

.