کرونا در ایران ، ۲۵ مارس ۲۰۲۰

کیانوش جهانپور روز چهارشنبه آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و فوت ناشی از آن را اعلام کرد:

از ظهر سه شنبه تا چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹ و بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، ۲۲۰۶ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران به ۲۷۰۱۷ نفر رسید. تاکنون ۹۶۲۵ نفر از مبتلایان به کووید ۱۹ در کشور، بهبود یافته و ترخیص شده اند.همچنین با جان باختن ۱۴۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد درگذشتگان بر اثر این بیماری تا ۶ فروردین ۱۳۹۹ به ۲۰۷۷ نفر رسید.

وی افزود: تاکنون بیش از ۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار از نظر ابتلا به کووید ۱۹ در کشور غربالگری شده اندشروع کرونا در ایران از قم یا گیلان

جهانپور درباره این مساله که احتمالا کانون شروع اپیدمی کرونا در ایران همزمان با قم در گیلان هم شروع شده باشد گفت: ممکن است کانون شروع بیماری همزمان از دو ناحیه بوده باشد و این امر متنفی نیست. مطالعات متخصصان در قم و گیلان در جریان است. موضوع شیوع همزمان از دو نقطه قم و گیلان منتفی نیست و تایید آن مستلزم این است که گزارش نهایی را داشته باشیم. تا این لحظه نمی توانیم اظهار نظر قطعی در این زمینه کنیم و اگر هم چنین مساله ای رخ داده احتمالا به علت کمبود اطلاعات بوده و گزارش نشدن موارد اولیه این بیماری در قم مصداق قصور مطرح نیست.

وی گفت: ممکن است مراوده افرادی در گیلان با مسافرانی از چین قبل از قم بوده باشد اما در نهایت قرعه فال به نام قم خورد. به هر حال اقدامات بهداشتی و درمانی برای رسیدگی به مبتلایان بر اساس پروتکل های وزارت بهداشت انجام شده است و باید به این نکته توجه کنیم که همزمان با کرونا در دی و بهمن با اپیدمی آنفلوانزا نیز مواجه بودیم و بسیاری از علایم این دو بیماری شبیه هم است.

محل مصرف کمک های بین المللی

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پاسخ به ایرنا درباره شایعه مشخص نبودن سرنوشت کمک ها و اقلام اهدایی از کشور چین به ایران گفت: در مورد تعداد محموله هایی که از چین آمده مطمئن نیستم که ۲۰ محموله بوده باشد اما کشورهای دیگری هم به ایران کمک کرده اند با توجه به حساسیت موضوع وزیر بهداشت یک کمیته چهارنفره را مامور کرده که بر دریافت و توزیع این اقلام نظارت کنند.

وی گفت: این کمک ها از ارزش مالی و مادی آن با توجه به کمکی که در این شرایط سخت برای ملت ایران برای ما ارزشمند و از کشورهایی که کمک کردند قدردانی می کنند و از این کمکها استقبال می کنیم تمام این اقلام نیز با نظارت دقیق بین مراکز بهداشتی و درمانی و جاهایی که نیاز باشد توزیع شده اند و نسخه دقیقی از محل استفاده تمام این اقلام تهیه می شود و یک نسخه از آن به کشور یا سازمان بین المللی کمک کننده هم ارسال می شود.

جهانپور افزود: شایعات و شائیه سازی هایی که در فضای مجازی درباره هزینه نشدن این اقلام برای مردم مطرح می شود کذب است و با اغراض سیاسی مطرح می شود و تمام تصایری که به دروغ در فضای مجازی در این زمینه منتشر می شود، ۱۰۰ درصد کذب است و برای این است که بر درد و رنج ملت ایران در این شرایط سخت بیفزایند.