کرونا در ایران ، ۲۷ مارس

سراسر - رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت روز جمعه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور و فوت ناشی از این ویروس در کشور بیان کرد: بر اساس یافته‌های قطعی آزمایشگاهی و از ظهر دیروز تا امروز، ۲۹۲۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و در مجموع، تعداد بیماران مبتلا شده به کووید۱۹ در کشور تا ۸ فروردین ۱۳۹۹ در کشور به ۳۲ هزار و ۳۳۲ مورد افزایش یافت.وی ادامه داد: خوشبختانه تاکنون ۱۱ هزار و ۱۳۳ نفر از بیماران مبتلا به این بیماری، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند.

جهانپور گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و تا امروز از وجود ۲۳۷۸ نفر در کشور محروم شده‌ایم.

وی افزود: ۲۸۹۳ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

جهانپور افزود: آنچه امروز در برخی کشورهای توسعه یافته در اروپا یا آمریکای شمالی اتفاق می‌افتد و ما شاهد چنین اتفاقاتی در ایران نیستیم، به دلیل مشارکت عمومی مردم در بسیج مقابله با کرونا جهت مداخله زودهنگام برای کنترل این بیماری در کشور است.

سخنگوی ستاد ملی مدیریت کرونا روز پنجشنبه نیز گفت: برای مقابله با هر بیماری سه سناریو خوشبینانه، بدبینانه و میانه وجود دارد بر اساس هر یک از این سناریوها ممکن اسد در خرداد، اردیبهشت یا فروردین به پیک یا اوج این بیماری برسیم. هیچ کس نمی تواند به طور دقیق پیش بینی کند که چه اتفاقی می افتد اما فعلا با توجه به روند بیماری به نظر می رسد اواخر فروردین به پیک اپیدمی کرونا در ایران می رسیم که چیزی بین سناریوی خوشبینانه و میانه است.

وی گفت: وزارت بهداشت آمارهای دقیق موارد قطعی را بر اساس موارد آزمایشگاهی اعلام می کند و بر اساس آمارهای موجود، انتظار خیزها و نمودارهای هیجانی که در فضای مجازی هست را نداریم به همین علت شدت مداخلات هم تدریجی است با این حال ممکن است تحت تاثیر کشورهای همسایه که نظام بهداشتی و درمانی قوی دارند در آینده شاهد طغیان و خیز مجدد این بیماری باشیم.

جهانپور افزود: کشور چین نیز که اکنون در استان هوبی مداخلات را کم کرده است ممکن است شاهد ورود مجدد این بیماری از سایر کشورها باشد و این مساله در کشور ما هم مطرح است. اگر ناهمزمانی اوج بیماری در ایران با کشورهای همسایه رخ دهد این نگرانی وجود دارد اما بر اساس وضعیت موجود انتظار نداریم حداقل تا 15 فروردین وارد پیک و نقطه اوج شیوع کرونا برسیم و روند افزایشی این بیماری همچنان ادامه دارد.رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: ویروس کرونا عامل یک بیماری نوپدید است که هنوز شناخت زیادی از آن نداریم و نمی دانیم مانند سارس از بین می رود یا ماندگار خواهد بود. برخی اطلاعات موجود ممکن است ضد و نقیض هم باشد به همین علت اقدامات و مداخلات تدریجی و گام به گام است. اما مادام که اطلاعات کامل نشده و واکسن و درمان قطعی در اختیار نداریم، اعمال محدویت و فاصله گذاری را دنبال می کنیم تا ببنیم در هفته ها یا ماههای آینده چه اتفاقی می افتد.

وی افزود: البته مانند برخی کشورها به سمت حکومت نظامی نمی روند زیرا نمی توان چرخ های کشور را متوقف کرد. طرح فاصله گذاری اجتماعی هم نمی تواند خیلی طولانی شود اما باید دید شرایط این بیماری چگونه خواهد بود.

در اجرای مصوبه شورای اضطرار حمل و نقل و ترافیک استان تهران از ساعت ۲۴ بامداد جمعه در سه محور آزادراه تهران_شمال و آزادراه تهران_قم و محور قدیم قم با محدود کردن تردد فقط اجازه تردد به خودرو‌های پلاک تهران داده می‌شود.

خودروهای پلاک تهران نیز نمی‌توانند از شهر خارج شوند همچنین خودرو‌های پلاک شهرستان اجازه ورود به شهر تهران را نداشته و شهرشان برگردانده می‌شوند.