کرونا در ایران ۲۸ آوریل ۹ اردیبهشت


🔹 سراسر - کیانوش جهانپور روز سه شنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز ( نهم اردیبهشت) بر اساس گزارش آزمایشگاه ها و دانشگاههای علوم پزشکی ۱۱۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و با در نظر گرفتن موارد جدید، مجموع بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور به ۹۲ هزار۵۸۴ نفر رسید.رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ادامه داد: در طول ۲۴ ساعت گذشته ۷۱ بیمار دیگر مبتلا به کووید-۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و از زمان شیوع این بیماری در کشور تاکنون ۵۸۷۷ نفر جان خود را از دست داده اند.

جهانپور بیان کرد: بر اساس این گزارش ها تاکنون ۷۲ هزار و۴۳۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در کشور بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده اند که حدود ۷۵ درصد مبتلایان است. ۲۹۸۳ نفر از این بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری و به نوعی بحرانی تحت مراقبت قرار دارند.

وی گفت: تاکنون ۴۴۲ هزار و ۵۹۰ آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در ۱۲۶ آزمایشگاه کشور انجام شده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: روزانه بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تست کرونا در کشور انجام می‌شود و البته تلاش این است که ۱۰ برابر موارد شناسایی شده روزهای قبل، تست انجام شود.

وی ادامه داد: حتی در کشورهایی که ظرفیت تست بالاتر از کشور ما هست هم ۵ تا ۶ برابر میانگین روزهای منتهی به انجام تست را می‌توانند، انجام بدهند. موارد مثبت این تست قطعی است، اما موارد قطعی کاذب نیز دارد. تلاش شده که با ارتقای نمونه برداری، ضریب خطا کاهش پیدا کند که در روزهای اخیر این ضریب خطا کاهش یافته است.

رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره دستگاه زباله سوز اهدایی از چین بیان کرد: این ویروس ظرف چند ثانیه در ۷۵ درجه از بین می‌رود و هر شرکت ایرانی هم می‌تواند این دستگاه‌های زباله سوز را بسازد. قبل از این هم دستگاه‌های بی خطرسازی زباله سوز را در بیمارستان‌ها داشتیم. این دستگاه به راحتی در کشور قابل تولید است و رقابتی برای دست یابی به این دستگاه وجود ندارد.