کرونا در ایران ۵ آوریل ۱۷ فروردین

  • هیچ نقطه‌ای از ایران در وضعیت سفید قرار ندارد

  • آمارهای دولت چین درباره کرونا یک «شوخی تلخ» است

  • آمار مبتلایان به بیش از ۵۸ هزار نفر رسیده است.
🔹 سراسر - رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: تاکنون ۵۸ هزار و ۲۲۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و ۳۶۰۳ نفر جان باخته اند.کیانوش جهانپور روز یکشنبه درباره آخرین وضعیت ابتلای قطعی به کرونا در کشور و فوت ناشی از آن بیان کرد: بر اساس گزارش قطعی دانشگاههای علوم پزشکی و نتیجه ۱۸۹ هزار و ۷۹۰ آزمایش از ۹۵ آزمایشگاه تشخیصی از ظهر شنبه تا یکشنبه تعداد ۲۴۸۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و ۱۵۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند.

جهانپور گفت: خوشبختانه تاکنون ۲۲ هزار و ۱۱ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا بهبود یافته و ترخیص شده‌اند. وی ادامه داد: ۴۰۵۷ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

وی افزود: این وضعیت نگران کننده است. ظاهرا برای برخی از مردم این تصور به وجود آمده است که با اتمام تعطیلات محدودیت های کرونا هم تمام شده و با این بیماری خداحافظی کرده ایم. این تصور درست نیست و محدودیت ها و وضعیت اپیدمی کرونا همچنان ادامه دارد.سخنگوی ستاد ملی مدیریت کرونا گفت: از همه مردم می خواهیم که هشدارها و توصیه ها را جدی بگیرند و در خانه بمانند. ما صرفا در فاز مدیریت شده بیماری هستیم که به خاطر مشارکت جمعی مردم و رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی اعلام شده بود به دست آمده است اما این وضعیت شکننده است و اگر این ترددها و ازدحام ها ادامه داشته باشد احتمالا در روزهای آتی و هفته آینده با خیز مجدد بیماری و افزایش تعداد موارد مواجه می شویم. موضوع بسیار جدی است.

وی گفت: به مردم هشدار می دهیم که خودمراقبتی و دیگر مراقبتی را جدی بگیرند و تصور نکنند اینکه مدتی در خانه مانده اند و تعطیلات تمام شده است باید به زندگی عادی برگردند. وضعیت عادی نیست و نمی توانیم به شرایط زندگی عادی برگردیم.

او همچنین در مصاحبه مطبوعاتی خود تاکید کرد که نه حتی استان، بلکه هیچ نقطه‌ای از ایران در وضعیت سفید قرار ندارد.


پیشتر حسن روحانی گفته بود در استان‌هایی که وضعیت سفید دارند، مدارس می‌تواند زودتر باز شود.


اما آقای جهان‌پور در کنفرانس مطبوعاتی ویدئویی‌اش گفت: "شاید کرونا در یک استان بیشتر یا کمتر باشد اما سفید نیست، هیچ کدام از روستاها هم اینگونه نیستند که اصلاً موارد ابتلایی به کرونا نداشته باشیم
کیانوش جهانپور، گفت آمارهای دولت چین درباره کرونا یک «شوخی تلخ» است.


او با اشاره به آمارهای منتشرشده از سوی مقامات چینی در مورد شمار مبتلایان و درگذشتگان ویروس کرونا گفت: «به نظر می‌رسد آمارهای چین یک شوخی تلخ بود. زیرا بسیاری در همه جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنزا است و مرگ و میر کمتری دارد. همه این موارد مبتنی بر گزارش‌هایی بود که از چین گزارش می‌شد و به نظر می‌رسد چین شوخی تلخی در این زمینه با همه دنیا انجام داد.»


او افزود که «اگر در چین گفته می‌شود دوماهه یک اپیدمی مهار شده، باید بیشتر دربارهٔ آن فکر کرد.