کرونا در ایران ۷ آوریل ۱۹ فروردین

  • تعداد مبتلایان به ۶۲ هزار و ۵۸۹ نفر رسید

  • وزیر بهداشت: "تا آخر اردیبهشت ماه به مهار ویروس کرونا خواهیم رسید.

  • فرمانده مبارزه با كرونا شهر تهران: هنوز به نقطه اوج این بیماری در تهران نرسیده ایم تا سیر نزولی طی کند

  • رئیس کمیسیون اجتماعی دارد: نمی توانیم شل کن سفت کن داشته باشیم🔹 سراسر - رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تاکنون ۶۲ هزار و ۵۸۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و سه هزار ۸۷۲ نفر درگذشته اند.کیانوش جهانپور روز سه شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از آن بیان کرد: از دیروز تا امروز ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی دو هزار و ۸۹ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و ۱۳۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت بیان کرد: خوشبختانه روند بهبود یافتگان سرعت بالایی گرفته و تا کنون ۲۷ هزار و ۳۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند. سه هزار و ۹۸۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وی اظهار کرد: تاکنون ۲۱۱ هزار و ۱۳۶ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

جلسه کرونایی مجلس؛ ابهام ها همچنان باقی است.

وزیر بهداشت ایران امروز ۱۹ فروردین در نخستین جلسه علنی مجلس در سال ۹۹ گفت که پس از تشخیص موارد مثبت کرونا در بهمن ماه پارسال، عده‌ای به او توصیه کردند که خبر بروز کرونا در ایران را قبل از انتخابات ۲ اسفند اعلام نکند. اما او معتقد است که صداقت و راستگویی به مردم، بزرگترین سرمایه اجتماعی است که باید حفظ شود."

این در حالی است که رئیس سازمان نظام پزشکی استان قم در گفتگو با خبرگزاری فارس در توضیح این ادعا که منشا شیوع کرونا شهر قم نبوده گفت: "یک هفته قبل از ۳۰ بهمن در قم تشخیص کوید-۱۹ داشتیم ولی «بر اساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت» چک نشد."در حالی که وزیر بهداشت در نشست مجلس اعلام کرد که "تا آخر اردیبهشت ماه به مهار ویروس کرونا خواهیم رسید."

علیرضا زالی، فرمانده مبارزه با كرونا شهر تهران گفت که هنوز به نقطه اوج این بیماری در تهران نرسیده ایم تا سیر نزولی طی کند و افزود که رسیدن به پیک و قله، بستگی به سخت گیری های ما دارد

او همچنین پیش بینی کرد: "هفته آینده مبتلایان به کرونا در تهران افزایش پیدا می‌کند"


زالی معتقد است که بسته های حمایتی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای اقشار آسیب پذیر تهران چاره ساز نیست و تصمیمات شتابزده و عجولانه آثار زیان بار اقتصادی را طولانی تر خواهد کرد. تهران برای مقابله با کرونا باید الگوی متفاوت تری را دنبال کند.


شل کن سفت کن!

عبدالرضا عزیزی، رئیس کمیسیون اجتماعی اما نظر متفاوتی دارد:


▫️نمی توانیم شل کن سفت کن داشته باشیم، باید رفتاری که در ووهان شد در ایران هم بشود تا زنجیره شیوع کرونا قطع شود. چین در ووهان پلیسی عمل نکرد بلکه نظامی عمل کرد، نگذاشت مردم بیرون بیایند و آذوقه را به درب منازل برد. اگر با روش فعلی برای مهار کرونا اقدام کنیم، جامعه دچار استرس شده و عملاً مهار آن سخت خواهد شد.