کرونا در جهان چهارم آوریل🔹 سراسر - هم اکنون تعداد بیماران از ۱ میلیون و ۲۰۰ نفر عبور کرده و شمار کشته شدگان به نزدیکی ۶۵ هزار تن رسیده است. در ترتیب بیشترین تعداد مبتلایان اسپانیا از ایتالیا جلو افتاد و فرانسه از چین پیشی گرفت. کره جنوبی وضعیت بهتری یافت و دو پله پایینتر رفت.
🔹آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، می‌گوید ۱۱ کشور درگیر جنگ داخلی طولانی‌مدت از درخواست وی برای برقراری آتش‌بس به‌ دلیل احتمال شیوع ویروس کرونا استقبال کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای گوترش در یک کنفرانس خبری در نیویورک گفت همان طور که پیش از این نیز گفته، در هفته‌های آینده، موضوع آتش‌بس در این کشورها و مناطق را دنبال خواهد کرد.

سازمان ملل متحد به شدت نگران شیوع گسترده ویروس کرونا در کشورهای دارای سیستم درمانی ضعیف و شکننده است که به خاطر سال‌ها جنگ داخلی، دچار مشکلات بسیاری هستند.
🔹 در آمریکا مقام‌های کشور با اشاره به شیوع گسترده کرونا، دو هفته آتی را حیاتی نامیدند. دونالد ترامپ در تازه ترین کنفرانس خبری روزانه درباره تازه ترین تحولات شیوع ویروس کرونا به مردم این کشور هشدار داده است که هفته پیش رو احتمالا سخت ترین باشد و این کشور شاهد مرگ شمار بزرگی از آمریکاییان شود. آمار تایید شده مبتلایان به ویروس جدید کرونا در کل آمریکا به بیش از ۳۱۰ هزار نفر رسیده و بیش از ۸ هزار و۴۰۰ نفر هم جان خود را از دست داده اند.

🔹 در فرانسه آمار قربانیان به ۷۵۰۰ و تعداد مبتلایان به آستانه ۹۰ هزار نفر رسید. مقام ها همچنین می گویند شمار کسانی که در خانه های نگهداری از سالمندان در گذشته اند به ۲۰۲۸ می رسد. از ۲۸ هزار و ۱۴۳ نفری که در بیمارستان ها معالجه می شوند نیز ۶۸۳۸ نفر در بخش مراقبت های ویژه هستند.

🔹 در اسپانیا پدرو سانچز، نخست وزیر سوسیالیست، در سخنرانی‌اش برای تمدید سه هفته‌ای قرنطینه در این کشور شعری از سعدی خواند. آقای سانچز که از سعدی با عنوان شاعر پارسی قرون وسطی یاد کرد، در دعوت از اسپانیایی‌ها برای رعایت محدودیت‌ها برای نجات جان خود و دیگران این قطعه مشهور از گلستان را خواند که:


بنی‌آدم اعضای یک پیکرند که در آفرينش ز یک گوهرند


چو عضوى به‌درد آورَد روزگار دگر عضوها را نمانَد قرار


تو کز محنت دیگران بی‌غمی نشاید که نامت نهند آدمی"
🔹 در ایران تعدادی از نمایندگان مجلس یک طرح سه فوریتی را با هدف تعطیلی کشور برای یک ماه تهیه کرده‌اند. بر اساس این طرح دولت باید حقوق کارکنان دولت با هر نوع قرارداد را پرداخت کند. بر اساس این طرح دولت همچنین موظف به تامین مایحتاج دهک‌های پایین جامعه و واریز حقوق کامل دو ماهه برای تمامی آنها است.🔹 در ترکیه با افزایش تعداد مبتلایان، این کشور در ترتیب کشورهای بالای جدول یک پله صعود کرد. در صد افزایش تعداد مبتلایان در ترکیه در روزهای گذشته به شدت صعودی بوده است. اگر چه در سایه کمیت بیماران در آمریکا، ایتالیا و اسپانیا نهان مانده است.