کرونا در جهان ۲۲ مارس

سراسر- شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان از ۳۷۷ هزار نفر گذشته و آمار مرگ و میر به بیش از ۱۴ هزار نفر رسیده است. حدود ۹۷ هزار نفر هم بهبود پیدا کرده‌اند.
در ایتالیا از روز شنبه نزدیک به ۷۰۰ نفر جان باخته‌اند و اسپانیا یکی از بیشترین آمار قربانیان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را در یک روز ثبت کرده است. در ۲۴ ساعت ۳۹۴ نفر در این کشور جان خود را از دست داده‌اند. برای جلوگیری از گسترش بیشتر کووید-۱۹، رهبر کلیسای کاتولیک روز سوم فروردین مراسم دعای آنجلوس را از طریق پخش ویدئویی اجرا کرد. مقر پاپ در شهر واتیکان در ایتالیا است. طبق آمار رسمی ایتالیا تا کنون بیشترین آمار قربانیان ویروس کرونای جدید را داشته است. پاپ از جهانیان خواسته است تا برای توقف همه‌گیری کرونا دست به دعا بردارند.

در مالزی مقامات می‌گویند همچنان به دنبال هزاران نفری هستند که در یک مراسم مذهبی چهار روزه در حومه پایتخت شرکت کردند و تاکنون مسئول ۶۰ درصد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور شناخته می‌شوند. ویروس کرونا در مالزی تاکنون جان ۹ نفر را گرفته و حدود ۱۲۰۰ تن را مبتلا کرده است.

در امارات شرکت هواپیمایی امارات اعلام کرد که به دلیل ویروس کرونا تمام پروازهای مسافربری‌اش را از روز چهارشنبه هفته جاری به مدت سه ماه متوقف می‌کند.در آلمان دولت در تلاش برای تصمیم یکپارچه در اقدامات ضد کرونایی امروز یکشنبه نشستی با حضور تلفنی آنگلا مرکل، صدراعظم و نخست‌وزیران ایالتی برگزار کرد آلمان برای جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا دیدارهای بیش از دو نفر در خارج از خانه و محیط کار را برای دو هفته ممنوع اعلام کرد.بنا به دستور دولت مردم باید در محیط‌های عمومی فاصله حداقل ۱/۵ متری را رعایت کنند. بیست و چهار هزار نفر در آلمان مبتلا به کووید۱۹ شده‌اند.

در فرانسه مجمع ملی این کشور در پی شیوع کرونا قانونی تصویب کرده که این کشور را بمدت دو ماه در حالت فوق‌العاده بهداشتی قرار می‌دهد.این قانون برخی آزادی‌های عمومی همچون رفت و آمد و برخی از نیازهای شهروندان را بمدت دو ماه محدود می‌کند. بنا به اعلام وزارت دادگستری فرانسه، افرادی که این قانون را رعایت نکنند برای بار اول ۱۳۵ یورو و در صورت تکرار این اقدام طی ۱۵ روز، هزار و ۵۰۰ یورو جریمه می‌شوند. اگر کسی طی ۳۰ روز چهار بار این قانون را نقض کند، به شش ماه حبس و سه هزار و ۷۰۰ یورو جریمه محکوم می‌شود.

در افغانستان وزارت صحت می‌گوید نتیجه آزمایش بر روی فردی که سه روز پیش در ولایت بلخ درگذشت، نشان می‌دهد که او مبتلا به کووید-۱۹ بوده است.

این نخستین مورد ثبت شده مرگ در اثر کرونا در افغانستان است. دولت می‌گوید ۳۴ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند.