کرونا در جهان ، ۳ آوریل  • گزارشهایی از آمریکا، بریتانیا، فرانسه،برزیل ، پرو ، آرژانتینسراسر-

🔹 دکتر تدروس آدانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز جمعه هشدار داده است که کشورها در برداشتن محدودیت‌ها و قرنطینه عجله نکنند، چرا که چنین اقدامی پیامدهای اقتصادی شدیدتری خواهد داشت.رئیس بهداشت جهانی هشدار داده است درصورتی که قرنطینه زودتر برداشته شود، احتمال بازگشت و موج دوم بیماری همه‌گیر کرونا افزایش خواهد یافت و در چنین صورتی پیامدهای اقتصادی بزرگتری را برای کشورها درپی خواهد داشت.

دکتر تدروس آدانوم دریک کنفرانس خبری اینترنتی از در ژنو تاکید کرد: همه ما از عواقب عمیق اجتماعی و اقتصادی این بیماری همه‌گیر آگاه هستیم . اما در نهایت بهترین راه برای کشورها جهت پایان دادن به محدودیت‌ها و کاهش اثرات اقتصادی، شکست دادن ویروس کرونا است.🔹 در آمریکا با عبور تعداد مبتلایان به ویروس کرونا از مرز ۲۷۷ هزار نفر در آمریکا درعصر روز جمعه، سوم آوریل، و همچنین تخمین ۱۰۰ تا ۲۴۰ هزار مرگ بر اثر کرونا در این کشور، هراس و ناامیدی بخش بزرگی از جامعه آمریکا را فرا گرفته است. آمریکا با بیش از ۳۲ هزار مبتلا و بیش از ۱۳۰۰ در گذشته در یک شبانه روز رکوردهای جدیدی را ثبت میکند.

رقیبان ترامپ به عملکرد ترامپ انتقاد دارند ولی خود او معتقد است که عملکرد کاخ‌سفید قابل ستایش است و اگر اقدامات اولیه او مانند بستن مرز آمریکا بر روی چین و اروپا نبود، پیش‌بینی تلفات کرونا از ۱.۶ تا ۲.۲ میلیون نفر می‌بود. رئیس جمهوری آمریکا با امضای قانون «تولید در وضعیت جنگی» صادرات محصولات کمیاب بهداشتی و پزشکی را ممنوع کرد.


🔹 در انگلستان بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، روز جمعه یک هفته پس از مثبت بودن تست کرونای خود گفته است که همچنان در قرنطینه خانگی است. در همین حال، قرار است که ملکه بریتانیا روز یکشنبه در خصوص شیوع ویروس برای مردم این کشور سخنرانی کند. کاخ باکینگهام در بیانیه‌ای گفته است: پیام ضبط شده ویژه‌ ملکه (بریتانیا) خطاب به مردم درباره شیوع ویروس کرونا یکشنبه ساعت هشت شب پخش خواهد شد. رویترز می گوید، این پنجمین باری است که الیزابت دوم طی ۶۸ سال سلطنتش به جز در ایام کریسمس سخنرانی می‌کند.

شمار قربانیان ویروس کرونا در بریتانیا با ۶۸۴ نفر افزایش در روز پنج‌شنبه به سه هزار و ۶۰۵ نفر رسید که یک جهش ۲۳ درصدی است. تا این ساعت ۱۸ شمار کل مبتلایان به ویروس کرونا در بریتانیا تا ساعت ۹ صبح جمعه به ۳۸ هزار و ۱۶۸ نفر رسیده است. در این کشور تاکنون از ۱۷۳ هزار و ۷۸۴ نیز تست کرونا گرفته شده که اکثر آنها منفی بوده است.

🔹 در فرانسه از شامگاه پنج شنبه که ژروم سالومون، مدیر کل سلامت وزارت بهداشت فرانسه آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در خانه‌های سالمندان از ابتدای شیوع تا کنون را ۸۸۴ مورد اعلام کرد، دقت آمار رسمی کرونا در این کشور زیر سؤال رفته است. همین مقام روز جمعه این آمار را به ۱۴۱۶ نفر افزایش داد.

این نخستین بار است که دولت فرانسه آمار قربانیان کرونا در مراکز نگهداری بازنشستگان و سالمندان را اعلام می‌کند.🔹در پرو بنا به تصمیم دولت ، زنان و مردان باید در روزهای جداگانه از خانه خارج شوند. روزهای زوج مختص خروج مردان و روزهای فرد مختص خروج زنان است و روز یکشنبه هم کسی اجازه ندارد از خانه خارج شود. تا کنون پرو بیش از ۱۴۰۰ مورد ابتلای به ویروس کرونا و ۵۵ مورد مرگ در اثر ابتلای به این ویروس را تایید کرده است.

🔹در برزیل، رئیس جمهوری گفته است که محدودیت فعالیت‌های اقتصادی به مدت دو یا سه ماه باعث بروز بیکاری و فقر گسترده می شود و از مردم خواسته است محدودیت‌های اعلام شده توسط فرمانداران ایالت‌ها را نادیده بگیرند. این اقدام باعث انتقاد شدید از رئیس جمهوری شده است. برزیل تا کنون بیش از هشت هزار مورد ابتلا و ۳۲۷ مورد مرگ در اثر ویروس کرونا را گزارش کرده است.

🔹مقامات آرژانتین گفته اند که شیوع کرونا باعث شده است که صادرات گوشت از این کشور به مقصد اتحادیه اروپا عملا به صفر برسد.


🔹 شرکت گوگل روز جمعه اعلام کرد در راستای کمک به دولت‌ها برای مقابله مؤثرتر با کرونا، گزارش‌هایی روزانه از رفت‌وآمد کاربرانش در نقاط مختلف جهان را بدون اشاره به هویت آنان منتشر می‌کند. به نوشته اطلاعیه گوگل، از روز جمعه این گزارش‌های روزانه درباره ۱۳۱ کشور جهان منتشر خواهد شد و نشانگر درصد افزایش یا کاهش حرکت کاربران تلفن‌های هوشمند در محل‌های مختلف، از جمله خانه، پارک، فروشگاه یا محل کار، است.