کرونا در جهان، ۷ می


🔹 سراسر - شمار جان‌باختگان کرونا در جهان از ۲۶۹ هزار تن گدر کرده و تعداد مبتلایان به مرز سه میلیون و نهصد هزار تن رسیده است
در روسیه شمار مبتلایان ویروس کرونا به بالای ۱۷۷ هزار نفر رسید و از آلمان و فرانسه پیشی گرفت.

روز پنج‌شنبه شمار مبتلایان جدید در روسیه در یک روز به ۱۱ هزار و ۲۳۱ نفر رسید که بیشترین شمار مبتلایان روزانه پس از آمریکاست و نیز بیشترین در این کشور از زمان شیوع کرونا.

روسیه هم‌اکنون پس از آمریکا، اسپانیا، ایتالیا و بریتانیا بیشترین شمار مبتلایان در جهان را دارد.

در این میان سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو می‌گوید شمار مبتلایان واقعی در این شهر بیش از سه برابر آمارهای رسمی است و برای کشف آنها نیاز به افزایش تست کرونا میان شهروندان است. این کشور با ۴.۸ میلیون مورد تست، بعد از آمریکا بیشترین شمار تست کرونا از شهروندانش را داشته است.

بیش از نیمی از موارد قطعی ابتلا در روسیه، در شهر مسکو گزارش شده است.این کشور هفته‌هاست که قرنطینه عمومی اعلام کرده و انتظار می‌رود در سال جاری با رشد اقتصادی منفی شش درصدی مواجه شود.

اما به دنبال ثبات نسبی در برخی مناطق بر شمار کشورهایی که محدودیت‌های وضع‌شده را کنار می‌گذارند افزوده می‌شود.

در بین کشورهای اروپایی، شمار جان‌باختگان در بریتانیا از مرز ۳۰ هزار تن عبور کرده و بدین ترتیب این کشور بیشترین تعداد قربانی را در این قاره دارد.

شمار قربانیان در ایتالیا، کانون اولیه شیوع در اروپا که پیش از این بیشترین قربانی را در این قاره داشت، زیر ۳۰ هزار نفر گزارش شده است.

با این‌حال کشورهای اروپایی بیشتری برداشته شدن محدودیت‌ها را آغاز کرده یا زمان آن را به جلو انداخته‌اند. از جمله در آلمان آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور، اعلام کرد از ۱۶ مه بسیاری از محدودیت‌ها برداشته خواهد شد و مسابقات فوتبال بوندس‌لیگا و همچنین مسابقات اسب‌سواری (تحت شرایطی) می‌توانند کار خود را از سر بگیرند.

در ایتالیا قرار است بخشی از محدودیت‌ها از ۱۸ مه برداشته شود؛ اما به دنبال اعتراض‌های گسترده سراسقف‌ها، روز پنج‌شنبه نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد کلیساها نیز می‌توانند از همان روز مراسم مذهبی خود را برگزار کنند.

کاخ سفید روز پنج‌شنبه اعلام کرد یک نیروی نظامی که از نزدیک با رئیس‌جمهوری آمریکا کار می‌کرد به کرونا مبتلا شده است گفته میشود این فرد پیشخدمت مخصوص دونالد ترامپ است.

به گفته کاخ سفید، روز چهارشنبه که نتیجه آزمایش مثبت این فرد مشخص شد، بار دیگر از دونالد ترامپ و معاونش، مایک پنس، آزمایش کرونا گرفته شد اما نتیجه هر دو منفی بود.

عربستان سعودی نیز از جمله کشورهایی است که با گزارش بیش از ۳۳ هزار مبتلا به بیست کشور نخست جدول پیوسته است.