کرونا در کانادا ۲۸ آوریل ۲۰۲۰


🔹 سراسر - نخست وزیر جاستین ترودو امروز سه شنبه ۲۸ آوریل گفت كه مدل سازی های جدید نشان می دهد اقدامات بهداشت عمومی برای كاهش انتشار کووید ۱۹نتیجه بخش بوده - اما هشدار داد كه كاهش محدودیت ها با سرعت زیاد می تواند پیشرفت های اخیر را از بین ببرد.ترودو در جلسه توجیهی روزانه خود گفت: "اقداماتی كه تاكنون انجام داده ایم موثر بوده است. در واقع ، در بسیاری از مناطق كشور ، منحنی مسطح شده است. اما ما هنوز از بحران عبور نکرده ایم ."

"ما در میانه جدی ترین وضعیت اضطراری دیده شده در بهداشت عمومی کانادا قرار داریم و اگر محدودیت ها را خیلی سریع برداریم ، امکان دارد پیشرفتی حاصل شده را از دست بدهیم."

ترودو گفت: «به زودی، ما اصول مشترکی را برای شروع مجدد اقتصاد که دولت‌های فدرال و استانی با آن موافقت کرده‌اند، منتشر خواهیم کرد. این چارچوب، مواردی را که باید قبل از شروع مراحل بعدی اتفاق بیفتد، ترسیم می‌کند. این دستورالعمل‌ها برای شما یک معنی دارد - کنترل انتقال بیماری، بسیار مهم است.»


نخست وزیر کانادا تاکید کرد: «برای بازگشایی دوباره اقتصاد باید ظرفیت کافی برای تست و ردیابی کرونا برای جلوگیری از گسترش بیماری وجود داشته باشد. در محل کار نیز باید اقدامات خاص و تجهیزات بیشتری برای ایمن نگه داشتن شما در نظر گرفته شود. برای بیمارستان‌ها، ما باید اطمینان حاصل کنیم که آنها می‌توانند از عهده ارائه خدمات برآیند، نه تنها برای مبتلایان به کرونا، بلکه برای هر کس که نیاز به مراقبت دارد.»

تا امروز نزدیک به ۵۰ هزار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ و بیش از ۲۸۵۰ کشته حاصل از بیماری در کانادا ثبت شده است.


دکتر ترزا تام ، رئیس ارشد بهداشت عمومی کانادا ، به مدل سازی جدید شیوع بیماری اشاره و ذکر کرد که نرخ افزایش بیماری در سراسر كشور در حال كاهش است و كانادا نسبت به بسیاری از کشورها رشد كند تری را تجربه كرده است.

مدل سازی جدید نشان می دهد که تعداد موارد ابتلا که هر سه روز دو برابر میشد ، اکنون هر ۱۶ روز یکبار دو برابر می شود.

پیش بینی های کوتاه مدت این مدل سازی نشان میدهد که تا پنجم ماه می تعداد مبتلایان بین ۵۳۱۹۱ تا ۶۶۸۳۵ نفر و تعداد درگذشتگان تا این تاریخ بین ۳۲۷۷ تا ۳۸۸۳ باشد.
تام گفت که پیش بینی های اصلاح شده بیانگر "عوارض سنگین" تبعات ویروس بر روی جمعیت های آسیب پذیر است.

در حال حاضر ، بیشتر مرگ و میرها - حدود ۷۹ درصد - در مراکز مراقبت طولانی مدت و خانه سالمندان رخ می دهد.

برای از بین رفتن ویروس ، میانگین تعداد افرادی که یک فرد آلوده به ویروس منتقل میکند ، باید به کمتر ازیک نفر کاهش یابد.

تام هشدار داد كه اقدامات بهداشتی عمومی تا زمانی كه سطح ایمنی بالا یا واكسن برای جلوگیری از "امواج اپیدمی در آینده" وجود نداشته باشد ، باید در جای خود باقی بمانند. وی گفت ، برای گذران این دوره ، کانادایی ها باید فاصله اجتماعی را رعایت کنند ، و در عین حال ردیابی تماس (افراد آلوده) و قرنطینه ادامه یابد.

تام برای اولین بار مدل سازی دولت فدرال برای کووید ۱۹ را در نهم آوریل منتشر کرد. این پیش بینی ها شامل تعدادی سناریو و پیش بینی های طولانی مدت بود ، از جمله تعداد پیش بینی کشته ها بین ۱۱۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰ نفر در طول این بیماری - حتی با وجود رعایت موارد بهداشتی از جمله فاصله اجتماعی و اقدامات کنترل کننده بیماری.

برخی استانها ، مانند ساسکاچوان ، نیوبرانزویک و انتاریو ، از قبل برنامه های آزمایشی را برای کاهش محدودیت ها منتشر کرده اند.

روز دوشنبه ، فرانسوا لگول ، نخست وزیر كبك اعلام كرد كه قصد دارد در هفته های آینده بازگشایی مدارس ، مشاغل و مراقبت های روزانه را آغاز كند.داگ فورد ، نخست وزیر انتاریو ، رویکردی محتاطانه تر اعمال می کند. وی طرحی را برای یک روند بازگشایی مرحله ای منتشر کرد اما تأکید کرد که این یک "نقشه راه است ، نه یک تقویم".