کمک اتحادیه اروپا برای ساخت واکسن کرونا🔹 سراسر - رهبران اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که با اجابت فراخوان سازمان جهانی بهداشت، تامین بودجه میلیارد یورویی لازم برای تولید جهانی واکسن کرونا را آغاز کردند.رهبران اروپا در این بیانیه ضمن تاکید بر لزوم مشارکت جهانی برای شتاب بخشیدن به تحقیقات مشترک جهانی با هدف تولید واکسن مقابله با ویروس کرونا خواستار دسترسی و توزیع عادلانه تمامی راهکارهای درمانی بیماری کووید-۱۹ در جهان شدند. آنها در بیانیه رسمی خود همچنین ابراز امیدواری کردند که اقدام همسوی کشورها در قالب فراخوان سازمان جهانی بهداشت منجر به تولید واکسنی جهانی شود.

رهبران اتحادیه اروپا تحقق این هدف را یک «خیر بی‌نظیر برای عموم جهانیان در قرن بیست و یكم» توصیف کردند و متعهد شدند که واکسن کرونا را با همکاری یکدیگر و با پشتیبانی از نهادها و موسسه‌های فعال در این زمینه، به دارویی قابل دسترس عموم و مقرون به صرفه بدل کنند.

این بیانیه را شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا و اورزولا فن‌ درلاین، رئیس کمیسیون این اتحادیه، جوزپه كُنته، نخست وزیر ایتالیا، امانوئل ماکرون،رئیس جمهور فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و اِرنا سولبرگ ، نخست وزیر نروژ امضاء کرده‌اند.

به گزارش یورو نیوز رهبران اتحادیه اروپا پیشتر و در کنفرانس ویدئویی روز دوشنبه خود نیز نسبت به تامین ۷.۵ میلیارد یورو بودجه اولیه مورد نیاز برای تسریع تولید جهانی واکسن کرونا به جمع‌بندی رسیده بودند.

همچنین مرکز ذخایر تجهیزات پزشکی اتحادیه اروپا که در ماه آوریل و با هدف مقابله با ویروس کرونا تاسیس شده، از هفته گذشته ارسال صدها هزار ماسک به اسپانیا، ایتالیا و کرواسی را آغاز کرده است.