گزیده از سراسر جهان

🔹 آلمان تازه‌ترین کشور اروپایی است که با بستن مرزهایش تلاش می‌کند که مانع شیوع ویروس کرونا شود. این کشور از امروز مرزهایش را با کشورهای فرانسه، اتریش و سوئیس بست و فقط وسایل نقلیه باری و تجاری اجازه عبور از مرز را خواهند داشت.🔹 شرکت لوازم ورزشی نایک اعلام کرد که تمام فروشگاههایش را در ایالات متحده آمریکا، کانادا، اروپای غربی، استرالیا و نیوزیلند تعطیل می‌کند.قرار است این فروشگاهها تا ۲۷ مارس تعطیل باشند. در همین حال شرکت لوازم ورزشی آندر آرمور نیز اعلام کرد که به مدت دو هفته تمامی فروشگاههایش را در آمریکا خواهد بست.🔹 شرکت فرانسوی لویی ویتون، که محصولات لوکس و گران قیمت تولید می‌کند ااز خط تولید عطر های خود برای تولید و عرضه مواد ضد عفونی دست استفاده می‌کند. این شرکت اعلام کرده است که این ژل های ضد عفونی به طور مجانی در اختیار مقامات بهداشتی قرار خواهد گرفت. شیوع ویروس کرونا تا کنون باعث مرگ صد و بیست نفر در فرانسه شده است.کارخانه های عطر این شرکت تولید کننده عطرهای مشهوری مانند کریستین دیور و ژیوانژی است.🔹 گروهی از معترضان به سیاست های دولت بریتانیا در قبال اپیدمی کرونا، در حالیکه ماسک به صورت زده بودند و لباس ایمنی ضد ویروس به تن داشتند در مقابل دفتر نخست وزیر بریتانیا در مرکز لندن تجمع کردند.این گروه از دولت بریتانیا می‌خواهند که اقدامات بیشتری برای مقابله با شیوع این بیماری انجام دهد.سخنگوی این گروه به یکی از رادیوهای لندن (ال بی سی) گفت که ما از دولت می‌خواهیم مثل سایر کشورهای اروپایی تدابیری مانند تعطیل کردن مدارس، و مغازه های غیر ضروری را اجرا کند و تشویق کند که مردم به سر کار نروند.

🔹 شرکت گوگل تصمیم گرفته است تا ۱۰۰ هزار نفر از کارکنانش از طریق دورکاری فعالیت کنند. این دستور البته در دفاتر آمریکای شمالی پررنگ‌تر است. شرکت‌های دیگری مثل اپل، آمازون، مایکروسافت و فیس‌بوک هم تصمیم‌های مشابهی گرفته‌اند.

🔹 به گزارش روزنامه هشت صبح،‌ به جز ۳ بیمار مبتلا به ویروس کرونا همه مبتلایان و افراد مشکوک به این ویروس از مرکز ویژه نگه‌داری بیماران کرونا در شیدایی هرات بیرون رفته‌اند. پزشکان گفته‌اند تلاش‌شان برای راضی کردن این ۴۸ نفر بی‌نتیجه بوده است.🔹 اولین آزمایش واکسن کرونا بر روی انسان امروز انجام می‌شود

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش کرده که اولین آزمایش واکسن ویروس کرونا بر روی انسان، امروز در شهر سیاتل آمریکا انجام خواهد شد. قرار است که این آزمایش بر روی ۴۵ نفر جوان سالم که داوطلب شده‌اند انجام شود. هزینه این پروژه را دولت ایالات متحده پرداخت کرده است. قرار است به این داوطلبان دوزهای مختلفی بدون آنکه به ویروس آلوده شوند تزریق شود. این پادتن در بدن داوطلبان اقدام به ساخت سلول‌های پروتئین می‌کند که می‌تواند عامل پیشگیری، درمان ویروس باشد. این اولین مرحله آزمایش واکسن کرونا بر روی انسان است و محققان به دنبال آن هستند که ببینند آیا می‌توان سیستم ایمنی مناسب در اثر آن ایجاد کرد یا خیر.