گسترش اعتراضها به مرگ یک سیاه پوست در آمریکا


🔹 سراسر - اعتراضات خشونت‌آمیز به مرگ یک مرد سیاهپوست در بازداشت پلیس برای دومین شب در شهر مینیاپولیس ادامه یافت و جمعیت خشمگین به مغازه ها،ساختمان‌ها و اتومبیل‌ها حمله و آنها را به آتش کشیدند. یک مرد نیز به ضرب گلوله در مقابل یک مغازه کشته شده و پلیس می‌گوید احتمالا صاحب مغازه به سوی او شلیک کرده است. در اجتماع معترضان در برابر کلانتری مردم با سنگ و میله‌های آهنی به ساختمان حمله کرده و در مقابل، ماموران پلیس نیز به سوی معترضان گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک‌آور شلیک کردند.


Stephen Maturen/Getty Images


ماجرا از آنجا آغاز شد که در ویدئویی که از لحظات بازداشت مردی سیاه پوست به نام جورج فلوید منتشر شد یک مامور پلیس زانوی خود را روی گردن او گذاشته و به مدت طولانی گردن وی را فشار می‌دهد.

با گسترش ناآرامی شهردار مینیاپولیس از فرماندار ایالت مینه‌سوتا خواست گارد ملی را به این شهر اعزام کند.

موج اعتراضات به شهرهای دیگر آمریکا نیز گسترش یافته است. در کالیفرنیا جمعیت معترض به کشته شدن جورج فلوید یکی از بزرگراه‌های لس آنجلس را مسدود کرده و شیشه خودروهای پلیس راه را شکستند.

دونالد ترامپ از نهادهای مسئول خواسته است که هر چه سریعتر تحقیقات در مورد این حادثه را انجام دهند.


Kerem Yucel / AFP

اف‌بی‌آی اعلام کرده که یکی از محورهای این تحقیقات احتمال نقض حقوق مدنی قربانی است. مامور پلیسی که زانوی خود را روی گردن قربانی فشار می‌داد و سه مامور دیگر که در صحنه بازداشت حاضر بودند روز سه‌شنبه اخراج شدند.

شهردار مینیاپولیس خواستار اعلام جرم علیه ماموری شده که بدرفتاری او علت مرگ قربانی تلقی می‌شود.